|
Promocja książki Norberta Woźniaka "O synach ziemi sierpeckiej z Katynia", 15.02.2025 r. |
|
W sobotnie popołudnie 15 lutego w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu miała miejsce promocja książki sierpczanina Norberta Woźniaka "O synach ziemi sierpeckiej z Katynia". W imprezie udział wzięło liczne grono zaproszonych gości, w tym rodziny pomordowanych w Katyniu oficerów. Wzruszony Autor omówił zawartość treściową publikacji, w ramach podziękowań wręczył też swoim gościom przygotowane przez sierpeckiego rzeźbiarza Edmunda Szpanowskiego statuetki oraz promowaną publikację.
Według opisu wydawcy (Wydawnictwo Adam Marszałek z Torunia):
Książka ma charakter historyczny, wojenny, martyrologiczny i patriotyczny. Oprócz Sierpca i jego okolic ukazuje również historię pobliskiego Torunia oraz szerzej - historię ziem utraconych na rzecz ZSRR, czyli Kresów Wschodnich. Ramy czasowe, które książka obejmuje, to okres głównie II wojny światowej (w szczególności lata 1939-1940). Materiały źródłowe dotyczą jednak praktycznie całego XX wieku.
Do tej pory publikacje o oficerach ziemi sierpeckiej zamordowanych w Katyniu ukazywały się sporadycznie i w niewielkiej ilości. Uważamy, że ww. książka w pewien sposób wypełni tę lukę, stanowi bowiem zbiorczą analizę historyczną losów sierpczan - ofiar tej przerażającej zbrodni. Rozmowy z członkami ich rodzin i relacje dodatkowo wzmacniają jej emocjonalny przekaz. Stanowią niepodważalny dowód tego, że historia wciąż "żyje".
Jak mówił podczas wieczoru autorskiego Norbert Woźniak, wybór wydawcy podyktowany był pobudkami patriotycznymi i romantycznymi, imię Adam nawiązuje do Wieszcza Adama Mickiewicza, zaś Marszałek do pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
Norbert Woźniak urodził się w 1987 roku w Sierpcu, jest historykiem, archiwistą, publicystą. Swoje artykuły publikował m.in. w "Notatkach Płockich", "Roczniku Sierpeckim", "Bieżuńskich Zeszytach Historycznych" i "Naszych Korzeniach", jest współautorem drugiego tomu książki "Ziemia sierpecka znana i nieznana". Interesują go zagadnienia związane z II wojną światową, dziejami Solidarności, a także dzieje ziemi sierpeckiej XIX i XX wieku.
Przez ukochaną Mamę, nazywany jest Aniołem Historii. Jak sam zapowiedział, pracuje już nad kolejną publikacją o charakterze historycznym.
VIDEO z wieczoru autorskiego Norberta Woźniaka