logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna




Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Spotkanie z gwiazdami - Gimnazjum Miejskie 25 XI 2004 r.

2004-11-29

Tak właśnie można by nazwać spotkanie, jakie zorganizował sierpecki oddział Towarzystwa Naukowego Płockiego wraz z dyrekcją Gimnazjum Miejskiego.

25 listopada z wykładem pt. Współczesny kosmos wystąpił profesor Andrzej Woszczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Astronomiczne­go, pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Profesor Woszczyk krótko przybliżył historię naszej galaktyki, mówił o odkryciach w dziedzinie astronomii, których ludzie dokonywali na przestrzeni wieków. Na koniec przedstawiał obecne dokonania w tej materii, przeprowadzane badania, postęp techniki w astronomii - główną atrakcją miał być pokaz slajdów, jednak trzeba uczciwie powiedzieć, że improwizowany ekran nie spełnił swojej roli. Po prostu wiele slajdów było zupełnie nieczytelnych. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Andrzej Woszczyk ponownie odwiedzi nasze miasto, może wówczas zaplecze techniczne będzie lepsze. Nie mogło też zabraknąć krótkiego wykładu na temat Mikołaja Kopernika i znaczenia jego odkryć, który profesor wygłosił na pożegnanie.

Ponieważ było to raczej specjalnie zebranie TNP, niż publiczny wykład, liczba osób zebranych w sali gimnastycznej wahała się w granicach 80. Jednak była także spora grupa młodzieży szkolnej, co świadczy tylko o zainte­resowaniu tematem.

Na koniec nie zabrakło oczywiście pytań ze strony uczestników spotkania. Profesor Woszczyk odpowiadał na wszystkie, w miarę najdokładniej. Do jednego z ciekawszych na pewno trzeba zaliczyć zadane przez Marka Zglińskiego - Co z tych wszystkich badań my wszyscy właściwie będziemy mieli? Andrzej Woszczyk dość zgrabnie wybrnął, zaznaczając, że przestrzeń kosmiczna jest idealnym laboratorium fizycznym, z warunkami, których na ziemi w jakikolwiek sposób nie da się stworzyć.

- Przeprowadzane tam doświadczenia pozwalają na realizację wielu przedsięwzięć na ziemi, więc mają praktyczne zastosowanie - podsumował profesor Woszczyk.

Na koniec przypomniał, że całkiem niedawno w obserwatorium UMK byli uczniowie z jednej z sierpeckich szkół. Jedna z nauczycielek zapytała wówczas, co takiego astronomowie oglądają przez te lupy(!).

- Mam nadzieję, że teraz już w Sierpcu będzie wiadomo, że patrzymy nie przez lupy, tylko przez teleskopy - powiedział wyraźnie rozbawiony.

Andrzej Woszczyk przekazał Gimnazjum, które przecież nosi imię Mikołaja Kopernika, kilka pism traktujących o astronomii oraz współczesne wydanie najsławnie­jszego dzieła patrona placówki - O obrotach ciał niebieskich.


Tagi: Gimnazjum Miejskie w Sierpcu


Tomasz Krukowski









Komentarze do artykułu: [3]


L.O
2004-12-26 15:34:24 - "Gwoli ścisłości"-poziom wiedzy owego nauczyciela jest wyższy niż razem wziętego gimnazjum!Wielu uczniów zawdzięcza jej dostanie się do renomowanych szkół.Nie ocenia się ludzi po jednej wpadce­!Jesteście delikatnie mówiąc-ogranicze­ni!!!


LUPin
2004-12-02 07:22:26 - Gwoli scisłości, żeby nie było nieporozumień - w obserwatorium była wycieczka z LO, a nie z gimnazjum. Więc to nauczycielka z liceum palnęła taka bzdurę. A kto, niech pozostanie tajemnicą - i tak się pewnie teraz wstydzi za taki dowód dyletanctwa.


Student z Torunia
2004-12-01 20:18:04 - przez LUPY :D taaak jak widać poziom wiedzy tego nauczyciela naszego gimnazjum nie jest zbyt wysoki, wiec nie ma co się dziwić, że uczniowie wynoszą podobna wiedzę... :D miejmy nadzieję, że to jest tylko jednostkowy przypadek...




Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów




Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.