W niedzielę, 10 kwietnia, przy okazji corocznej Niedzieli Palmowej w Skansenie, na którą tradycyjnie zjechały tłumy gości z całej Polski, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Sierpc, wmurowano akt erekcyjny pod Budowę i modernizację kompleksu muzealno-wystawienniczego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W uroczystości uczestniczył Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik, Starosta powiatu sierpeckiego Paweł Mariusz Ambor, Wójt gminy Sierpc Tadeusz Pakieła i Burmistrz Sierpca Marek Kośmider. Wspólnie też wmurowywali kamień węgielny pod budowę kompleksu muzealnego.
Akt erekcyjny, będący potwierdzeniem, że powstanie kompleksu muzealno-wystawienniczego staje się faktem podpisali: Adam Struzik, Paweł Mariusz Ambor i Tadeusz Pakieła.
Jak mówił w przemówieniu dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej Jan Rzeszotarski - rozbudowa ma uporządkować architekturę skansenu i podnieść jego rangę.
Według projektu, nowo powstały folwark o powierzchni około sześciu tysięcy metrów kwadratowych tworzyć mają: budynek wystawienniczo-oświatowy, w którym znajdować się będą sale ekspozycyjne, kompleks konferencyjno-hotelowy z aulą multimedialną, która pomieści 400 osób oraz zaplecze gastronomiczne. Do tego dochodzi wozownia, stajnia, budynek konserwatorsko-renowacyjny, na który składać się będą pracownie konserwatorskie, stolarnia i magazyny oraz duży parking dla gości. Zostanie także wybudowana nowa siedziba administracji Skansenu, w tym biura, archiwum, pokoje gościnne i mała sala konferencyjna. Powstanie też nowa portiernia, która będzie ponadto pełniła rolę centrum informacji turystycznej. Ma też powstać amfiteatr z prawdziwego zdarzenia.
Ponieważ administracja ma przenieść się do nowego budynku, jej obecna siedziba, zabytkowy dworek szlachecki, zostanie udostępniony zwiedzającym.
Koszt całej inwestycji to ponad 15 mln zł, budowa ma trwać niecałe dwa lata.
Jak wspomniano wyżej, uroczystość wmurowania kamienia węgielnego była częścią większej imprezy pod nazwą Niedziela Palmowa w Skansenie. W jej ramach zorganizowano również całodzienną wystawę Wielkanoc na Mazowszu.
Przez cały dzień trwał wielkanocny kiermasz przedświąteczny, odbywały się projekcje prezentacji multimedialnej Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu. Po raz szósty zorganizowano konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną.
O godzinie czternastej rozpoczęła się uroczysta msza święta w drewnianej kaplicy z Dębska, w czasie której poświęcono palmy wielkanocne. Po jej zakończeniu odbyła się przedstawiona powyżej uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego kompleksu muzealnego. Następnie ogłoszono wyniki konkursu i przed zgromadzonymi widzami zaprezentował się zespół ludowy Łowiczanie.
Ekspozycję wielkanocną można będzie oglądać w Skansenie do końca maja. Są to między innymi ozdoby i dekoracje związane ze świętami Wielkanocy. Ponadto zwiedzający będą mogli zobaczyć w jaki sposób przygotowywano palmy wielkanocne, zdobiono jajka, święcone chłopskie i dworskie, czy też śniadanie wielkanocne. Zaprezentowano też kolekcję kołatek i terkotek, tradycyjne sikawki dyngusowe itp.
Jako, że na naszą stronę zagląda mnóstwo osób spoza Sierpca, warto powiedzieć, że Skansen co roku odwiedza kilkadziesiąt tysięcy ludzi z Polski i spoza jej granic, doceniając jego piękno i walory poznawcze. W odtworzonych wiejskich chatach wyeksponowano sposób życia mieszkańców mazowieckiej wsi na przestrzeni dziejów, ludowe tradycje i obyczaje itp. Atrakcją jest też wykorzystanie żywych zwierząt w odtworzonych zagrodach.
Można skorzystać z możliwości jazdy bryczką, zobaczyć jak pracowali kowal, garncarz, wikliniarz, czy tkaczka.
Sierpecki Skansen wiele razy był wykorzystywany przez ekipy filmowe. Między innymi kręcono w nim Szwadron, Ogniem i mieczem, Pana Tadeusza, serial Przeprowadzki. Gościł tu także Robert Makłowicz ze swoim programem kulinarnym ;-)
A więcej na temat samego Skansenu i jego bogatej oferty na ich stronie: http://www.mwmskansen.pl