Wyłoniono finalistów szczebla powiatowego IX edycji konkursu plastycznego dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych pt.: "Kiedy dzwonię po straż pożarną". Trójka laureatów zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Warszawie.
Twórcami tego jednego z największych w naszym kraju konkursów wiedzy pożarniczej jest Komenda Główna PSP. Organizatorem na szczeblu powiatu było Starostwo Powiatowe przy współpracy Domu Kultury w Sierpcu oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W tym roku impreza miała wyjątkowo uroczystą oprawę.
Odpowiedzialna decyzja
- Celem dziewiątej edycji konkursu było zaznajomienie dzieci i młodzieży z szeroko rozumianą problematyką działania straży pożarnej. W szczególności zaszczepienia u dzieci i młodzieży odpowiedzialnych zachowań. Do takich należy na pewno szybkie reagowanie na zaistniałe zagrożenia i umiejętność ich kwalifikacji. Konkurs miał pomóc młodym ludziom w podjęciu decyzji o wykonaniu telefonu 998 lub 112 - stwierdził st.kpt. Marcin Strześniewski, rzecznik prasowy KP PSP w Sierpcu. Pierwsze eliminacje odbyły się już na szczeblach szkolnym a potem gminnych (łącznie kilkuset uczniów ze szkół całego powiatu). Ostatecznie na konkurs powiatowy napłynęło 55 prac wykonanych w dowolnej technice, na podłożu papierowym w dowolnym formacie.
Uczniowie i przedszkolaki
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Kiedy dzwonię po straż pożarną" nastąpiło podczas specjalnej gali. Odbyła się ona w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu. Jury w składzie: instruktor Bożena Nowak (DK Sierpc) - przewodnicząca, artysta plastyk Wojciech Weber (DK Sierpc), instruktor Marlena Mazurek (DK Sierpc), mł. kpt. Wojciech Witkowski (KPPSP Sierpc) oraz kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Joanna Pakieła (Starostwo Powiatowe) miało trudny orzech do zgryzienia. W tym roku w zmaganiach plastycznych wzięło udział dziewięć szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu całego powiatu. Wszystkich uczestników podzielono na trzy kategorie wiekowe.
Łukomie i Borkowo górą
Grupę pierwszą stworzyli uczniowie klas 0-2 szkół podstawowych (plus kilkoro przedszkolaków). Tutaj najlepszymi okazali się być Mateusz Rutkowski (SP Łukomie), Sebastian Głodkowski (SP Sudragi) oraz Klaudia Stańczyk (SP Bledzewo). Wyróżnienia w tej kat. wiekowej przyznano Aleksandrze Makowskiej (Miejskie Przedszkole w Sierpcu), a także Natalii Staniszewskiej (SP Borkowo Kościelne). W nieco starszej kategorii rywalizowali ich koledzy z klas 3-6. Najlepsza plastyczką w tej kategorii została Patrycja Wesołowska (SP Borkowo Kościelne), tuż za nią uplasowała się Aneta Chojnacka (SP3 Sierpc). - Od kilku lat biorę udział w tego typu konkursach plastycznych. Byłam ciekawa jak mi pójdzie. Po cichutku liczyłam na jakieś wyróżnienie, ale na pewno pierwsze miejsce jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Jestem bardzo zadowolona. Lubię malować, sprawia mi to dużą przyjemność. Przygotowanie pracy konkursowej zajęło mi jeden dzień - wyznała Patrycja Wesołowska, zwyciężczyni w kat. SP (9-12 lat). Trzecią lokatę jury przyznało Sebastianowi Góreckiemu (SP Lelice). Wyróżnieniami uhonorowano Joannę Domańską (SP Bledzewo) i Angelikę Inoch (SP Sudragi).
Zapłatą uśmiech
W trzeciej grupie sklasyfikowano młodych twórców ze szkół gimnazjalnych. Organizatorzy przyznali w tej kategorii tylko pierwsze miejsce dla Angeliki Ziółkowskiej z Gimnazjum w Borkowie Kościelnym. - Poza konkursem postanowiliśmy dodatkowo wyróżnić dwie prace: Anny Jakóbowskiej z MP nr4 im. Czerwonego Kapturka w Sierpcu i Justyny Sekulskiej z MP nr3 w Sierpcu. Prace nad przygotowaniem konkursu trwały ponad miesiąc i był to okres wytężonej pracy. Uśmiechy na twarzy dzieci to dla nas najlepsza zapłata. Chciałam przy okazji bardzo podziękować Wojciechowi Witkowskiemu z KP PSP za fachową pomóc przy realizacji konkursu - powiedziała Joanna Pakieła, kierownik RZKiSO.
Łowimy talenty
Warto zauważyć, że cała gala podczas której wręczano nagrody i wyróżnienia dla laureatów konkursu nie doszłaby do skutku gdyby nie osobiste zaangażowanie starosty Sławomira Fułka. Dzięki jego staraniom ta edycja konkursu miała wyjątkowy przebieg zarówno pod względem frekwencji wśród startujących oraz nagrodzonych. Pierwszy raz w historii młodzi plastycy mogli liczyć na takie zainteresowanie mediów (Życie Sierpca, Telewizja Kablowa, Sierpc Online) co dodatkowo podniosło prestiż konkursu i doceniło prace młodych twórców. Miejmy nadzieję, że renesans tego niezwykle ciekawego i pożytecznego konkursu będzie widoczny także podczas następnej edycji. - Mamy tu możliwość wyłowienie największych talentów plastycznych w naszym powiecie. Co ważne tych talentów nie możemy zmarnować - podsumował Sławomir Fułek, starosta sierpecki.