|
Procesja |
|
Na uroczystość Niedzieli Palmowej organizowanej rokrocznie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zjeżdżają się licznie mieszkańcy Sierpca, okolicznych miejscowości, a także przyjezdni z różnych stron kraju i zza granicy. Niezależnie od pogody liczba uczestników uroczystości jest niemała, a w tym roku, zważywszy na przepiękną aurę, było ich rekordowo dużo.
Eucharystii w zabytkowej kaplicy z Dębska przewodniczył dziekan sierpecki ks. kan. Andrzej Więckowski, który we wprowadzeniu do liturgii przybliżył wiernym znaczenie tego święta, oraz zwyczaje mu towarzyszące. Po poświęceniu przyniesionych przez wiernych palm wyruszyła barwna procesja, a echo śpiewanych pieśni roznosiło się po całej okolicy. Na zakończenie wspólnego świętowania dyrektor Muzeum Jan Rzeszotarski pozdrowił oraz złożył wszystkim życzenia na zbliżające się święta, zapraszając jednocześnie do zwiedzenia wystawy "Wielkanoc na Mazowszu". Wystawa przedstawiająca zwyczaje związane z przygotowaniem i obchodzeniem świąt Zmartwychwstania Pańskiego, czynna będzie do końca maja i zaprezentowana została w naturalnej scenerii wiejskiej. W tradycyjnych, pochodzących z różnych okresów oraz o różnym stopniu zamożności wnętrzach domostw wiejskich ukazane zostały ozdoby i dekoracje przygotowywane specjalnie na okres Wielkanocy.
Na wystawach zaprezentowane zostały sposoby przygotowania palm, zdobienia jajek, a także jak wyglądało święcone chłopskie oraz dworskie, śniadanie wielkanocne, straż do Grobu Pańskiego. Po Mszy została rozstrzygnięta siódma już edycja konkursu zatytułowana "Tradycyjna palma wielkanocna". W kategorii indywidualnej - miejsce I zajęła Maria Papiernik z Tomaszowa Mazowieckiego, na II miejscu znalazła się Wioletta Derbin z Gimnazjum w Borkowie Kościelnym zaś na miejscu III uplasowała się Justyna Baranowska ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym. Z kolei w kat. zespołowej na miejscu I znalazła się palma z Gimnazjum Miejskiego im. M. Kopernika w Sierpcu, II lokata przypadła Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Sierpcu, na III miejsce zdobyła palma ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu. Nagrodę specjalną Dyrektora MWM otrzymała Fundacja dla Niewidomych z Drobina. Obok na scenie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa przedstawił obrzęd ludowy "Dygusiarze", chętni zaś mogli nabywać ręczne wyroby wielkanocne na kiermaszu rękodzieła ludowego. Po posileniu ducha, można było także wzmocnić ciało w karczmie znajdującej się na terenie skansenu. Ze wszystkich serwowanych smakołyków największym hitem, jak zawsze, okazał się wiejski chleb ze smalcem i obowiązkowo kiszonym ogórkiem.