|
Dzieci z I kategorii wiekowej (kl. II-IV) wraz z opiekunami, organizatorami i jurorami. |
|
26 kwietnia 2007 r. już po raz XXIX odbyły się miejskie eliminacje konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży Sierpca i powiatu sierpeckiego "Pięknie być człowiekiem". Organizatorami eliminacji byli: Miejska Biblioteka Publiczna i Dom Kultury w Sierpcu oraz Książnica Płocka. Wzorem lat ubiegłych uczestnicy (w sumie 26 recytatorów) podzieleni zostali na 3 kategorie wiekowe: Kategoria I – Szkoły Podstawowe, klasy II-IV; Kategoria II – Szkoły Podstawowe, klasy V-VI oraz III Kategoria – Gimnazja. Młodzi recytatorzy najchętniej sięgali po poezję księdza Jana Twardowskiego oraz Danuty Wawiłow.
Po dwugodzinnym maratonie recytatorskim Jury w składzie: Izabela Piotrowska, Urszula Strużewska, Krystyna Żytowiecka udało się na naradę, w celu wyłonienia laureatów dwóch pierwszych kategorii. W czasie, gdy debatowało jury, licznie zgromadzona w Czytelni MBP publiczność, oglądała brawurowo zagrane przedstawienie Kot w Butach w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Studzieńcu (szkoła jest filią szkoły podstawowej w Borkowie Kościelnym). Publiczność zachwyciła się nie tylko grą aktorską młodych artystów, ale także ich niezwykle barwnymi, kolorowymi kostiumami i bajkową scenografią. Po występie dzieci otrzymały gromkie brawa i wiele pochwał. Był to już ich drugi popis w MBP (pierwszy raz swoje przedstawienie wystawiły w czasie ferii zimowych). Słowa uznania należą się także paniom wychowawczyniom - mgr Wioletcie Boguckiej i mgr Elżbiecie Wesołowskiej za przygotowanie dzieci. Po występie na wszystkich małych gości MBP czekał poczęstunek, czyli słodycze i napoje. Wśród młodych recytatorów dało odczuć się nerwowe oczekiwanie na werdykt jury. W końcu nastąpił ten moment i przewodnicząca jury - p. Krystyna Żytowiecka przedstawiła laureatów z poszczególnych kategorii wiekowych. W kategorii wiekowej kl. II-IV pierwsze miejsce zajęła Marta Felczak (Szk. Podst. nr 3), drugie: Monika Tybuszewska (Szk. Podst. nr 3), trzecie: Mateusz Kołodziejski (Szk. Podst. w Borkowie Kościelnym - filia w Studzieńcu, opiekun: mgr Wioletta Bogucka, mgr Elżbieta Wesołowska), wyróżnienie przyznano Marcinowi Sobiechowi (Szk. Podst. w Lutocinie, opiekun: mgr Danuta Pekról). W kategorii wiekowej klas V-VI jedyne miejsce na podium - pierwsze jury przyznało Idze Bartel (Szkoła Podstawowa nr 2, reprezentantka Ogniska Pracy Pozaszkolnej - opiekun mgr Ewa Koźmińska), dodatkowo przyznano dwa wyróżnienia dla Magdy Gapińskiej (Szk. Podst. nr 3, opiekun Anna Ozimkiewicz) oraz dla Dominiki Szramowskiej (Szk. Podst. nr 3, reprezentantka OPP, opiekun: mgr Ewa Koźmińska). Przewodnicząca jury podzieliła się swoimi uwagami odnośnie przebiegu konkursu. Jej zdaniem repertuar niektórych uczestników był zbyt poważny i niedostosowany do wieku recytatorów. Po wręczeniu nagród, dyplomów i podziękowań przystąpiono do przesłuchań w najstarszej kategorii wiekowej - gimnazja. Recytatorzy z tej grupy prezentowali dwa utwory ulubionych autorów: wiersz i fragment prozy. Po burzliwych obradach jury zdecydowało pierwsze miejsce przyznać Marii Szybińskiej (Gimnazjum im. M. Kopernika, reprezentantka OPP, opiekun: mgr Ewa Koźmińska), drugie Kindze Brodzińskiej (Gimnazjum im. Biskupa Leona Wetmańskiego, opiekun mgr Magdalena Agacińska-Woźniakowska) oraz wyróżnienia dla Agaty Głowackiej (Gimnazjum im. M. Kopernika, reprezentantka OPP, opiekun: mgr Ewa Koźmińska) i Tomasza Kowalskiego (Gimnazjum im. M. Kopernika, opiekun: mgr Małgorzata Murawska).
Każdy uczestnik zmagań recytatorskich oraz jego opiekun otrzymał pisemne podziękowanie, zaś zwycięzcy i wyróżnieni nagrody książkowe ufundowane przez Dom Kultury w Sierpcu. XXIX konkurs recytatorski przypadł w roku, gdy Sierpc otrzymał tytuł Stolicy Kulturalnej Mazowsza. Z tej okazji wykonawcy otrzymali okolicznościowe foldery wydane w związku z nadaniem miastu tego miana. Dodatkowo laureaci I i II miejsca eliminacji miejskich z każdej grupy wiekowej będą reprezentować rejon sierpecki w finale konkursu, który odbędzie się 19 maja 2007 r., o godzinie 9.00 w Książnicy Płockiej, ul. Kościuszki 6.
Podsumowując, XXIX eliminacje miejskie przebiegały w miłej atmosferze i należy zaliczyć je do udanych. Zadowolenie malujące się na twarzach uczestników i publiczności były na to najlepszym dowodem. Choć decyzje jury nie zawsze pokrywały się z opinią widzów, to jednak należy uznać wyższość tego gremium, a swoim faworytom nadal kibicować w kolejnych, podobnych próbach recytatorskich. Konkurs "Pięknie być człowiekiem" popularyzuje literaturę poprzez piękno słowa mówionego, promuje dorobek myśli ludzkiej, rozbudza poczucie estetyki, przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Pozwala także na realizację marzeń artystycznych dzieci, pomagając w odkrywaniu ich zdolności i wrażliwości na otaczający świat i ludzi. Za rok jubileuszowy, XXX konkurs, oby dostarczył wszystkim podobnych wzruszeń i doznań estetycznych.