|
Wojciech Wiśniewski w gronie przyjaciół |
|
Wojciech Wiśniewski, znany sierpecki fotograf, niegdyś animator kultury, został kolejnym sierpczaninem, który znalazł się w szacownym gronie osób odznaczonych Medalem "Zasłużony dla Miasta Sierpca". Decyzja o przyznaniu odznaczenia zapadła już 28 lutego podczas Sesji Rady Miasta, jednak oficjalne wręczenie Medalu przez Przewodniczącego Rady Miasta Marka Chrzanowskiego i Burmistrza Marka Kośmidra nastąpiło 11 maja w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na uroczystość przybyła rodzina odznaczonego, przyjaciele, współpracownicy oraz sierpeckie władze.
Marek Chrzanowski odczytując uzasadnienie decyzji Radnych przytoczył szereg faktów z życia i pracy Wojciecha Wiśniewskiego, które bez cienia wątpliwości predestynowały go do otrzymania Medalu. Wojciech Wiśniewski urodził się 27 stycznia 1947 roku w Drobinie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu (1965 r.) uczył się w Państwowej Szkole Technicznej w Płocku. W latach 60. ubiegłego stulecia był znanym sportowcem lekkoatletą. Reprezentował Sierpc osiągając imponujące wyniki w wielu imprezach sportowych, zarówno o zasięgu regionalnym, jak i ogólnopolskim (był m.in. rekordzistą powiatu w skoku wzwyż, skacząc 1,90 cm).
W 1969 roku rozpoczął pracę w Powiatowym Domu Kultury na stanowisku instruktora rekreacji i rozrywki, prowadząc jednocześnie pracownię fotograficzną. Był organizatorem wielkich imprez plenerowych, m.in.: "Niedziela na wsi", które przyjęły się w całym byłym województwie warszawskim. Organizował również międzymiastowe turnieje kulturalne Powiatowych Domów Kultury z Sierpca, Rypina, Płońska i Lipna.
W 1974 roku powołany został na stanowisko dyrektora Powiatowego Domu Kultury. Wtedy to powstały zespoły: wokalno-muzyczny, teatr małych form, różnorodne koła zainteresowań. W 1975 roku, w wyniku reorganizacji terytorialnej Powiatowy Dom Kultury stał się Sierpeckim Domem Kultury. Od tego roku dyrektor Wojciech Wiśniewski organizował kursy języka angielskiego i niemieckiego, a swą działalność rozpoczęło roczne Studium Wiedzy o Kulturze z 30 uczestnikami. W tym samym roku rozpoczęła działalność sierpecka galeria, w której prezentowano prace amatorów oraz profesjonalnych artystów sąsiednich miast oraz Warszawy. Wystawy w utworzonej galerii były ważnymi wydarzeniami kulturalnymi w mieście.
W lipcu 1977 roku dyrektor Wojciech Wiśniewski wraz z bezinteresownymi działaczami kultury reaktywował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Sierpeckiej z widowiskiem "Wesele Sierpeckie", a zainicjowane przez niego plenery malarskie ściągały twórców plastyków z Warszawy, Płocka, Kutna, Łęczycy, Włocławka i innych miejscowości. Od września 1983 roku prowadzono nabór młodzieży do nowopowstałego Zespołu Pieśni i Tańca "Kasztelanka". Zespół stał się bardzo popularny i ceniony nie tylko w środowisku lokalnym. Jego premierowy występ w nowych strojach zorganizowano 24 maja 1985 roku z okazji Dnia Działacza Kultury. Koncert był doniosłym wydarzeniem kulturalnym w dziejach naszego miasta.
Wojciech Wiśniewski kierując Domem Kultury był również inicjatorem Jesiennych Spotkań z Muzyką Młodzieżową, przyczynił się do powstania dziecięcego zespołu "Bąble", a także Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Po odejściu z Domu Kultury Wojciech Wiśniewski oddał się zawodowo swej wielkiej pasji życiowej, którą zawsze była fotografia. Wykonał wiele tysięcy zdjęć dokumentujących architekturę miasta, przebieg wydarzeń i uroczystości oraz najrozmaitsze przejawy życia. Swoje zdjęcia eksponował na wystawach w Sierpcu, Płocku i Kutnie. Zdjęcia wykonane przez Wojciecha Wiśniewskiego ilustrują wiele wartościowych publikacji książkowych o naszym mieście. Zasłużony jest aktywnym członkiem Towarzystwa Naukowego Płockiego. Jest fundatorem nagród dla uczestników imprez kulturalnych i sportowych, a jego działalność w Zarządzie Osiedla nr 2 przynosi wiele dobra dla mniej zamożnych mieszkańców tego rejonu. Za swą pracę w resorcie kultury, współpracę ze związkami sportowymi i stowarzyszeniami otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Wojciecha Wiśniewskiego znają wszyscy, jest cenioną i lubianą osobowością w Sierpcu.
Po gratulacjach i wręczeniu Medalu przez Burmistrza i Przewodniczącego głos zabrał sam Wojciech Wiśniewski. Nie krył wzruszenia i w krótkiej, ale rzeczowej przemowie opowiedział o dwóch etapach swojego życia, gdy jako dyrektor Domu Kultury aktywizował kulturalnie sierpeckie społeczeństwo realizując szereg pomysłów imprez do dziś obecnych w terminarzu Domu Kultury. Powiedział też o drugim etapie swojego życia, gdy jako fotograf mógł realizować pasje i uwieczniać na zdjęciach wszelkie przejawy życia w Sierpcu. "To wielkie szczęście żyć i robić to, co służy współmieszkańcom swojego miasta" - stwierdził laureat. Na koniec podziękował Radzie Miasta, Przewodniczącemu Rady, Burmistrzowi oraz wszystkim obecnym na uroczystości osobom za to, że mógł podzielić się z nimi swą radością, uznaniem i osobistą satysfakcją wynikającą z otrzymania tego ważnego odznaczenia. Od obecnych na spotkaniu przyjaciół i rodziny Wojciech Wiśniewski otrzymał wyrazy szacunku i gratulacje. Wszystkie serdeczności i tak licznie przybyli goście bardzo cieszyli bohatera uroczystości, ale najbardziej był jednak dumny z obecności, w tym tak ważnym dniu, swojego wnuczka - sześcioletniego Wojtusia, z którym nie rozstawał się ani przez chwilę. Ceremonię wręczenia Medalu "Zasłużony dla Miasta Sierpca" zakończył toast za zdrowie Wojciecha Wiśniewskiego oraz krótki koncert w wykonaniu akordeonistów z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu.
Srebrne medale "Zasłużony dla Miasta Sierpca", ustanowione zostały w rocznicę 670-lecia lokacji miasta uchwałą Rady Miejskiej. Po raz pierwszy wręczono je 30 kwietnia 1993 roku. Wojciech Wiśniewski jest najmłodszym z dotychczas odznaczonych sierpczan.