W sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Sierpcu odbyło się szkolenie dla szkół ponad gimnazjalnych, dotyczące profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy oraz realizacji kampanii edukacyjnej pod hasłem "Od samobadania piersi do mammografii" oraz "Wybierz życie - pierwszy krok" zorganizowane przez Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Sierpcu oraz Starostwo Powiatowe.
Uczestników szkolenia przywitał wicestarosta Andrzej Twardowski. W sali zebrało się ponad 30 uczestników programu, którzy z dużym zaangażowaniem włączali się do dyskusji na temat problematyki nowotworowych chorób kobiecych. Szkoleniu towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz fantom do nauki samobadania piersi.
-Rak sutka jest najczęstszym nowotworem występującym w Polsce, ale i w Europie- podkreślił w swojej prelekcji dr Tadeusz Żurawik ordynator oddz. ginekologiczno- położniczego w SPZZOZ w Sierpcu- Kiedyś zachorowalność na raka sutka była niższa, a w tej chwili co dziesiąta kobieta miała lub będzie miała raka co potwierdzają statystyki. Trudno mówić o przyczynie jako, ze wzrost zachorowalności jest bardzo szybki. Sutek jest na pierwszym miejscu, a po nim jajnik, trzon szyjki macicy, ale nie są już tak częste. Ogromne znaczenie ma wczesne wykrywanie wtedy daje to efekty leczenia.
Według dr Tadeusza Żurawika, kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są pod lepszą kontrolą z tego względu, ze częściej odwiedzają lekarza od kobiet, które takiej antykoncepcji nie stosują w ogóle- Nie ma takich badań, które udowodniłyby wpływ stosowania doustnej antykoncepcji na rozwój raka piersi, jak również wpływ hormonalnej terapii zastępczej. Wręcz u tych pacjentek, które mają raka sutka i biorą środki hormonalne wyleczalność raka jest dużo wyższa. Istnieje kilka sposobów, które pomagają się uchronić przed rakiem sutka. Nie należy nadużywać alkoholu, utrzymywać odpowiednią wagę ciała, nie palić papierosów, także kobiety, które nie rodziły częściej chorują na raka sutka. Ważne jest także karmienia piersią jest to pewną ochroną dla kobiety i do tego namawiamy- podkreślił lekarz. Mówił także, jak ważne jest sam obadanie piersi-Według badań wynika, ze najwięcej nowotworów sutka u kobiet w Stanach Zjednoczonych wykrywają ich partnerzy seksualni. Samo badanie piersi powinno się wykonywać co miesiąc zawsze w tym samym dniu po miesiączce, gdyż piersi zmieniają się w czasie cyklu- Dodaje. Uczestnicy szkolenia zadawali mnóstwo pytań lekarzowi. Dotyczyły one nie tylko samej choroby jak i profilaktyki, ale również nowoczesnych badań genetycznych oraz rozbieżności zdań na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej między onkologami , a ginekologami. Druga część szkolenia odbyła się pod hasłem profilaktyki raka szyjki macicy.
W Polsce każdego roku rak szyjki macicy jest rozpoznawany u prawie 4 tysięcy kobiet. Niestety u co drugiej z nich za późno aby leczenie było skuteczne. Do tej pory kobiety mogły uniknąć raka szyjki macicy poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych. Teraz oprócz tych badań mają możliwość zaszczepieniu się przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy-Wśród społeczeństwa krążą dwa mity. Jeden ,ze problem choroby nas nie dotyczy, a drugi, ze lepiej nie wiedzieć czy jesteśmy chorzy- Powiedział Marcin Bąk, ginekolog- z własnego doświadczenia wiem, że często pacjentki trafiają z polecenia lekarza rodzinnego, a w innym przypadku nie przyszły by nigdy. Już od dwóch lat na świecie jest dostępna szczepionka przeciwko wirusowi HPV. Podana w odpowiednim czasie jest skuteczna. Jest to bezpieczna szczepionka, a jedyną barierą jest jej cena bo 450 zł za dawkę. Zaleca się szczepić dziewczęta w wieku 12 lat. należy mieć nadzieję iż szczepionka stanieje i będzie stosowana powszechnie- Dodał ginekolog i podkreślił, że dzięki masowym szczepieniom można drastycznie zmniejszyć liczbę kobiet, które w przyszłości mogłyby stracić życie z powodu nowotworu. Również do Marcina Bąka kierowano mnóstwo pytań na temat chorób nowotworowych ale i na temat właściwej higieny- Matka natura jest od nas mądrzejsza i należy przyjąć iż wszelkie irygacje zaburzają florę fizjologiczną -Odpowiadał lekarz -Higiena powinna być ograniczona do stosowania żeli do mycia, przebadanych dermatologicznie, a mniej korzystne jest do tego celu stosowanie zwykłego mydła- Ważną rzeczą także jest właściwe stosowanie tamponów, których nie powinno się stosować na noc natomiast często je zmieniać w ciągu dnia. W dalszej części szkolenia na temat psychologicznego wsparcia dla kobiet chorych na raka piersi i raka szyjki macicy mówiły Anna Sobocińska oraz psycholog Bożena Kapela z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Sierpcu. Wyświetlono także film na temat samo badania piersi, a wszyscy koordynatorzy szkolni otrzymali materiały edukacyjne dla młodzieży i rodziców. O tym jak należy wprowadzać projekty do szkół szeroko poinstruowała Bożena Umińska dyrektor PSSE w Sierpcu.