|
Poświęcenie palm wielkanocnych |
|
|
Procesja |
|
|
Konkurs na "Tradycyjną palmę wielkanocną" |
|
Jedną ze sztandarowych imprez przygotowywanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest Niedziela Palmowa w skansenie. Również w tym roku na licznie przybyłych sierpczan i przyjezdnych turystów czekało wiele atrakcji.
Sierpeckie Muzeum jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie odwiedzający mogą podziwiać bogaty świat polskiej tradycji i kultury ludowej. Osoby, które zdecydowały się spędzić Palmową Niedzielę w skansenie mogły zatem, dzięki prezentowanej w chałupach czasowej wystawie "Wielkanoc na Mazowszu", obejrzeć jak dawniej przygotowywano się do obchodów najstarszego i najważniejszego chrześcijańskiego święta. W pochodzących z różnych okresów czasu, o różnym stopniu zamożności wnętrzach wiejskich chałup, zaprezentowano ozdoby i dekoracje oraz święcone chłopskie i dworskie śniadania wielkanocne. Swoją wiedzą służyli stojący przy chałupach pracownicy Muzeum, którzy barwnie opowiadali o typowych wielkanocnych zwyczajach, a także prezentowali sposoby przygotowania tradycyjnej palmy wielkanocnej i zdobienia wielkanocnych pisanek i kraszanek.
Podczas plenerowej imprezy odbywał się także kiermasz rękodzieła ludowego. Dźwięki "Kapeli Pana Jacka" umilały spacer po poszczególnych stoiskach, na których można było nabyć haftowane serwetki z wiosennymi motywami, szydełkową biżuterię, bogaty wybór miodów odmianowych, pierniki, pieczywo, kolorowe figurki drewniane, koguty ze słomy oraz wiele innych miłych dla oka przedmiotów.
Utartym zwyczajem sierpeckiego skansenu jest także przeprowadzenie konkursu na "Tradycyjną palmę wielkanocną". W tym roku przypadała jego ósma edycja. Na najpiękniejsze palmy głosowano w dwóch kategoriach: indywidualnej (I miejsce - Małgorzata Netzel /Łosia Wólka/, II miejsce - Aneta Derbin /Borkowo Kościelne/, III miejsce - Aleksandra Dołasińska /Sierpc/) i zespołowej (I miejsce - klasa V Szkoła Podstawowa w Ostrowach, II miejsce - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu, III miejsce - Patrycja Chrzanowska /Gimnazjum Miejskie w Sierpcu/). Przyznano także nagrodę specjalną Dyrektora MWM dla Agaty Gołębiewskiej z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu.
Kulminacyjnym punktem obchodów Niedzieli Palmowej w skansenie była oczywiście uroczysta msza święta odprawiona w pochodzącej z II połowy XVII wieku kaplicy z Dębska. Liturgii przewodniczył ksiądz dziekan Andrzej Więckowski, który przypomniał o duchowym wymiarze zmartwychwstania Pańskiego, a następnie poświęcił wielkanocne palemki i poprowadził procesję z wiernymi.
W specjalnej Sali audiowizualnej przez cały dzień można było także obejrzeć pokaz multimedialny "Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu". Nie zapomniano również o smakoszach tradycyjnego chłopskiego jadła, dla których czekały jak zwykle gościnne progi Karczmy Pohulanka.
Wiele osób, które w ostatnią niedzielę zdecydowało się odwiedzić sierpecki skansen z zachwytem patrzyło na końcowy efekt prac związanych z rozbudową kompleksu muzealno-wystawienniczego (oficjalne, uroczyste otwarcie kompleksu nastąpi 10 maja 2008 r.). Obiekty muzealne wzbogaciły się o budynki utrzymane w konwencji folwarku dworskiego z okresu przełomu XIX i XX w., które stanowić będą zaplecze administracyjno-gospodarcze oraz edukacyjne. Wśród nowych budowli znalazły się: oficyna dworska - siedziba dyrekcji i administracji MWM; drewniany kościół z kaplicą; budynek stolarni z pracownią konserwacji i renowacji zbiorów; budynek stajni z zapleczem magazynowym; garaże - dla pojazdów i maszyn rolniczych Muzeum; wiata magazynowa - do tymczasowego przechowywania pozyskanych obiektów lub ich elementów; budynek oświatowo-wystawienniczy z salą oświatową, konferencyjną, pokojami gościnnymi oraz przestronną galerią rzeźby ludowej; amfiteatr na 300 miejsc siedzących; budynek kas z salą edukacyjną od ulicy Narutowicza oraz parkingi dla zwiedzających (od ulicy Narutowicza i trasy Warszawa-Toruń).
Trudno w tym momencie nie docenić gospodarskiej ręki dyrektora Muzeum - Jana Rzeszotarskiego, którego wieloletnie starania sprawiły, że sierpecki skansen jest obiektem znanym i cenionym w Polsce i poza jej granicami, a dla sierpczan jest źródłem ciągłego powodu do dumy. "Nowy" skansen z pewnością przyciągnie jeszcze większe rzesze osób pragnących uciec od zgiełku dnia codziennego, by choć na kilka godzin przenieść się do świata tradycji i kultury ludowej.