Liceum Ogólnokształcące im. Mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu zakończyło realizację projektu grantowego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży "Dlaczego Nie Ja?" w ramach Równać Szanse 2007 - Regionalny Konkurs Grantowy. Wśród wielu projektów nadesłanych do konkursu dofinansowanie otrzymał sierpecki ogólniak na projekt pod tytułem "Dlaczego nie ja" przygotowany przez nauczycielki tejże szkoły: Zofię Froncek oraz Beatę Karpińską.
Założeniem projektu było, aby uczniowie poznali reguły rządzące rynkiem pracy. W uroczystej gali podsumowującej projekt, która odbyła się w hali Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu wzięli udział między innymi przedsiębiorcy, którzy włączyli się do projektu oraz nauczyciele i uczniowie, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych. Głównym założeniem projektu grantowego realizowanego przez Liceum Ogólnokształcące jest wyrównywanie szans edukacyjnych, a w tym wsparcie życiowego startu młodzieży przede wszystkim z terenów wiejskich.
W projekcie wzięło udział 35 uczniów z klas pierwszych. Młodzież w połowie realizacji projektu odbyła staż w zakładach pracy. Chęć współpracy ze stażystami wyraziło siedem firm. Wśród nich Cukiernia Tułacz, Wiepol, Wytwórnia Worków Papierowych, Techmet, Polmo - Zbyt Hurt Detal, Melton, oraz Rustikal. Właściciele firm z chęcią wyrazili zgodę, aby podzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą. Ich przedstawiciele wzięli udział w uroczystej gali. To właśnie w tych zakładach pracy młodzi uczestnicy projektu podpatrywali zarządzanie, uczyli się marketingu, sposobu funkcjonowania w gospodarce rynkowej, początków powstawania firmy, jej historii, formy organizacyjno-prawnej, sposobu działania, źródeł finansowania, a także mogli dowiedzieć się o problemach firm, jakie napotykały na swojej drodze i jak sobie z nimi poradziły. Zdobyte tam doświadczenia uczniowie przekazywali swoim szkolnym kolegom między innymi na spotkaniach klasowych z właścicielami firm.
Współpraca z sierpeckimi przedsiębiorcami zaowocowała również wykonaniem krótkich filmów przedstawiających zakłady pracy, ich strukturę oraz linie produkcyjne. Filmy opracowane i zmontowane przy pomocy szkolnego informatyka zaskakiwały pomysłowością, a także poczuciem humoru. Większość jednak obrazowała firmy od wewnątrz.
Mimo tego, że w powiecie sierpeckim wskaźnik bezrobocia jest spory, a wiele osób nie widzi tutaj swojej przyszłości, jest wiele przedsiębiorców, którzy postawili na samo zatrudnienie i stworzyli dobrze prosperujące firmy. Warto, więc zadać sobie pytanie, "Dlaczego nie ja" - Mówili uczniowie podczas uroczystej gali przedsiębiorczości -Dlaczego mnie ma się nie udać skoro innym się udało? Celem projektu jest uzyskanie odpowiedzi na te pytania. Projekt nie tylko pozwolił nam na zapoznanie się z działalnością przedsiębiorców. Otrzymaliśmy wiele cennych wskazówek dotyczących rozwoje firmy. W wielu z nas wzbudziło to potrzebę doskonalenia i samokształcenia. Projekt uświadomił nam młodym ludziom, że sukces zawsze jest możliwy, a swoją drogę życiową można odnaleźć tu, w Sierpcu w swojej małej ojczyźnie - Podkreślili uczniowie.
Przedstawili także wyniki swojej pracy w postaci kolorowego biuletynu. Przedsiębiorcy, oraz ci uczniowie, którzy wzięli udział w realizacji projektu otrzymali certyfikaty i grantowe statuetki. Podziękowanie w imieniu wszystkich przedsiębiorców biorących udział w projekcie wygłosiła Aleksandra Król przedstawicielka firmy Melton. Nie obyło się bez podziękowań oraz gratulacji z dobrze wykonanego zadania między innymi od przedstawicieli władz miasta Zbigniewa Leszczyńskiego, który w imieniu burmistrza miasta Marka Kośmidra gratulował szkole udanego i trafionego projektu. Oprócz słów uznania, zastępca burmistrza wręczył uczestnikom projektu prezenty. Gratulacje przekazał również wicestarosta Andrzej Twardowski. Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku Wojciech Rygalski zaś powiedział, że szkoła to nie tylko mury, a jakie będzie młode pokolenie zależy tylko od tego, jaką troską zostanie otoczone. Słowa uznania pod adresem pomysłodawczyń projektu grantowego oraz podziękowania dla przedstawicieli firm skierowała dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Ewa Nowakowska.
Jednak prawdziwą bohaterką uroczystej gali przedsiębiorczości była nauczycielka i koordynatorka projektu Zofia Froncek. To do niej kierowane były muzyczne dedykacje, podziękowania, słowa uznania oraz nieskrywanej sympatii. Jak podkreśliła Zofia Froncek gala jest podsumowaniem pół roku pracy z przedsiębiorcami, bez których plan nie mógłby zostać zrealizowany - to właśnie przedsiębiorczość jest kluczem do sukcesu. Zakończeniem uroczystej gali był koncert muzyczny w wykonaniu uczniów sierpeckiego ogólniaka i spotkanie towarzyskie.