Sierpecki kościół pod wezwaniem Św. Ducha remontowany - 01.07.2008 r. |
2008-07-01 |
Ksiądz dziekan Parafii Farnej w Sierpcu Andrzej Więckowski podjął się renowacji zabytkowego kościółka Św. Ducha. Obiekt najpierw zyska nową elewację, choć w planach jest także remont wnętrza kościoła. Pierwsze prace już ruszyły. Wstawiono już ramy okienne ze szkłem ochronnym pod witraże. Projekt witraży oraz cała technologia zostały uzgodnione z konserwatorami zabytków oraz według ich zaleceń w taki sposób, aby swoim charakterem przypominały witraże średniowieczne. W tym roku wykonywane są prace na elewacji kościoła, tynk oraz malowanie. Używane są do tego celu specjalistyczne środki konserwujące w tym szpachle i farby. Zabytkowy, piętnastowieczny kościół pod wezwaniem Św. Ducha jest jednym z tak zwanych przyszpitalnych kościołów na Mazowszu. Kaplica nie pełniła roli szpitala w pełnym tego słowa znaczeniu, jednak znajdowali tam pomoc zwłaszcza ludzie schorowani i starsi, wymagający opieki. Później kościół przestał pełnić funkcje szpitalną i został wcielony do kościoła parafialnego. W połowie XIX w. pomocy potrzebującym udzielały władze świeckie. Kościół Św. Ducha, który powstał w pierwszej połowie XV w. wymaga dzisiaj nieustannych remontów, których podjął się dziekan parafii farnej w Sierpcu ksiądz mgr Andrzej Więckowski. Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z zaleceniem urzędu konserwatorskiego. Dzisiejsza restauracja zabytkowego kościoła wymaga sporych nakładów finansowych. Jak informuje dziekan Parafii Farnej ksiądz Andrzej Więckowski w przyszłym roku planuje się odnowić wnętrze kościoła, wymienić wszystkie drzwi, posadzkę w zakrystii oraz montaż instalacji antywłamaniowej. Jak podaje książka "Dzieje Sierpca i ziemi sierpeckiej" dawniej kościół był zarządzany przez sierpeckich proboszczów, a nabożeństwo odprawiano tam tylko raz w roku na odpust, który przypadał w drugi dzień Zielonych Świątek. Ten stan utrzymał się, a co jakiś czas świątynię poddaje się remontom. W 1958 roku podczas remontu pod warstwą tynku natrafiono na freski. Wówczas fachowcy ocenili czas powstania fresków na XVI w.
JG
Komentarze do artykułu: [11]
krzysiek
2008-07-07 10:17:19 - Z tego co wiem, to kilka lat temu był pomysł odbudowy kościoła św. Krzyża i to całkiem realny, jednak same koszty zachowania pozostałości ruin i ich wyeksponowania byłyby droższe od dobudowania reszty. Większy koszt prac przypadłby na miejscowego proboszcza, a z tego co wiem, tą dzielnicą Sierpca administruje ks. Sałkowski z kościoła szkolnego. Więc pewnie nic z tego nie będzie. :(
Za toru
2008-07-06 22:13:26 - To dziwne, macie w skupisku trzy kościoły, a nikt nie zajmuje się się mieszkańcami z za toru.Zamiast wydawać pieniądze na remont Sw.Ducha co to i tak nic nie da ( chodzi o frekfencję )to można by za te fundusze odbudować dla nas kościół Sw Krzyża i byśmy mięli blisko do swojej Świątyni, ale my się nie liczymy.....
krzysztof malinowski
2008-07-05 17:38:26 - Z tego co się dowiedziałem na miejscu (choć proboszcz był bardzo niemile nastawiony do mnie z aparatem), tynk wymieniany jest na wschodnim i zachodnim szczycie kościoła, oraz w glifach wokół okien. Jak narazie wymieniono okna i wstawiono takie kratki w nich (chyba aby chronić witraże) i jak narazie to wszystko.
monika
2008-07-05 16:53:23 - nieee! tylko nie św. Duch. Proboszcz ma takie właściwości, że czego się nie dotknie, to zamienia w złoto. ten kościół i wewnątrz, i na zewnątrz jest śliczny taki, jaki jest - surowy, stary, tajemniczy. Do fary najlepiej wchodzić w okularach, bo może porazić. No tak mi szkoda tego kościółka. Może niech się ograniczy do założenia alarmu?
PerunWit
2008-07-04 21:09:54 - dla mnie to otynkowanie brzmi podejrzanie. położą na cegły na zewnątrz tynk??? przecież to kryminał dla konserwatora i tego całego, pożalcie się Bogowie, dziekana...
Jann
2008-07-04 15:49:26 - Wyśmienicie swiecąca Fara wyglada trochę odpustowo, mam nadzieje że wnętrze SW. Ducha nie zostanie wymalowane jak na festyn. Witraże stylizowane na średniowieczne - to też brzmi podejrzanie.
mot
2008-07-02 21:04:13 - Może źle się wyraziłem nazywając to "otwarciem", jednakże pamiętam iż w 2002 roku, po renowacji polichromii i małym remoncie wnętrza nastąpiło takie małe "spotkanie", podczas którego było sprawozdanie z remontu oraz ciekawy wykład na temat historii kościoła. Chodziło mi o właśnie taką małą "uroczystość". :)
do mot
2008-07-02 19:20:34 - Uważam, ze żadne uroczyste otwarcie koscioła nie nastąpi. Uroczyste otwarcie kosciola to tylko w skansenie...Chyba sie Pan za mocno przyzwyczaił do tych " uroczystosci"
mot
2008-07-01 22:01:49 - Ja po prostu zadałem pytanie. Nie ma tam miejsca na jakąkolwiek krytykę ks. proboszcza, wręcz przeciwnie - fara od niepamiętnych czasów była brudna i nie zachęcała do wstępu, a teraz - to prawdziwy zabytek godny zwiedzenia, pytałem się jedynie jaki jest plan remontu św. ducha. Również uważam, że takich włodarzy powinno być więcej. :-) Pozdrawiam serdecznie!
daga
2008-07-01 21:07:01 - Każdy, kto odnawia zabytki wie jak długa droga między konserwatorem odpowiednimi przepisami i wreszcie dostosowaniem sie do zalecen, aż do remontu. Myślę iz nie ma tu miejsca na jakiekolwiek demagogie. Cieszyć sie natomiast należy, że komus chcialo sie podjąć tego zadania.Trzeba dbac o zabytki.
mot
2008-07-01 20:15:12 - W sumie nieźle, ale czy kościół będzie tak wyśmienicie świecący jak obecnie fara, czy raczej pozostawiony będzie surowy choć równie interesujący gotyk. A może jeśli w kościele będą nowe drzwi i instalacja antywłamaniowa, to wróci "Tron Łaski"? Pani Redaktor! Jeśli będzie uroczyste otwarcie kościoła, to czy pani o tym poinformuje? Byłbym zainteresowany.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczonych na tej stronie przez internautów
|