|
Goście z Niemiec, USA i Kanady podczas spotkania w sierpeckiej Bibliotece |
|
W środę 9 lipca w Czytelni MBP miało miejsce ciekawe spotkanie z dużą grupą zagranicznych gości, którzy w Sierpcu poszukiwali informacji o swoich przodkach. Pomysłodawcą tego spotkania, a jednocześnie jego głównym prowadzącym był pochodzący z Sierpca, a obecnie mieszkający w Niemczech Eugeniusz Kleister.
Nie była to pierwsza wizyta gościa z Niemiec w Sierpcu. Podczas poprzedniej, w 2006 roku, dużą pomoc w pozyskaniu poszukiwanych dokumentów uzyskał od dyrektor MBP Marii Wiśniewskiej. Sierpecka Biblioteka w swoich zbiorach regionaliów posiada szereg książek historycznych i innych opracowań, z których wówczas mógł skorzystać Pan Kleister. Poprzedni pobyt w naszym mieście i gościnność dyrektor MBP na tyle miło kojarzyły się z Biblioteką, że zagraniczny gość zapragnął zorganizować kolejne spotkanie właśnie w sierpeckiej książnicy.
W spotkaniu w Czytelni MBP uczestniczyli więc: Eugeniusz Kleister, Linda i David Pauling z Kalifornii, genealog Earl Schultz z Kanady, Birgit Steine i Gerhard Jabs z Ahrensburga koło Hamburga, publicysta z Warszawy Zbigniew Żbikowski, a także specjalnie zaproszeni na tę wizytę goście z Sierpca: burmistrz Sierpca Marek Kośmider, wydawca i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej Zdzisław Dumowski, pisarze i publicyści utrwalający w publikacjach wiedzę o Sierpcu: Halina i Jan Burakowscy, Ryszard Suty oraz historyk Paweł Bogdan Gąsiorowski. Eugeniuszowi Kleistrowi szczególnie zależało na przybyciu najstarszych mieszkańców Sierpca, którzy pamiętają wydarzenia, w których uczestniczyli jego przodkowie. Do Czytelni przybył więc zasłużony nauczyciel Lech Żmijewski. Obecny miał być także świetnie pamiętający dawne dzieje naszego miasta Ryszard Bojanowski, ale niestety z przyczyn obiektywnych nie pojawił się na spotkaniu. Tłumaczem rozmów była Grażyna Danik, nauczycielka języka niemieckiego w sierpeckim gimnazjum.
Spotkanie przebiegało w wyjątkowo przyjaznej atmosferze. Goście z Niemiec, Kanady i USA, których przodkowie urodzili się w Polsce, a w przypadku Eugeniusza Kleistra mieli ścisłe związki z Sierpcem, byli bardzo zadowoleni, że mimo upływu lat i zawirowań historii, mają nadal bliski kontakt z Polakami, są bardzo przywiązani do polskiej ziemi. To przywiązanie do polskości jest bardzo silne, tym bardziej, że w naszym kraju zawsze mogą liczyć na przyjazne przyjęcie i pomoc w uzyskaniu niezbędnych informacji.
Spotkanie w Czytelni trwało kilka godzin, po czym część gości udała się na obiad, gdzie kontynuowano rozmowy. Eugeniusz Kleister prowadził zapiski z wizyty w Sierpcu, w których wyraźnie podkreśla swoją radość z uzyskania potrzebnych historycznych informacji z lat 1939-1945, dotyczących jego przodków. Żałował jedynie, że nie spotkał się z dyrektor MBP Marią Wiśniewską (przebywała na urlopie), z którą od kilku miesięcy ustalał szczegóły spotkania i jego przebieg.
Wizyta Eugeniusza Kleistra w Sierpcu trwała 9 dni. W tym czasie, z pomocą tłumaczki, wraz z przyjaciółmi, starał się uzyskać jak najwięcej informacji o swoich krewnych. Wspólnie odbywali w tym celu podróże do okolicznych miejscowości: Osówki, Osieka, Michałków, Białasów, Ligowa, Rypina. Byli również w płockim archiwum, a także w sierpeckim Urzędzie Stanu Cywilnego. Goście spotkali się także jeszcze raz z burmistrzem Markiem Kośmidrem, który podarował im monografię Sierpca oraz inne pamiątki związane z miastem. Swoją pomocą i wiedzą służył także dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc Tomasz Krukowski. Eugeniusz Kleister i jego przyjaciele odbywali także spacery po Sierpcu, gdzie zapoznali się z najważniejszymi zabytkami naszego miasta, a także mieli okazję uczestniczyć w odbywającym się w tym czasie Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Kasztelania".
Eugeniusz Kleister wraz z gośćmi z Niemiec, USA i Kanady wyjeżdżali z naszego miasta bardzo usatysfakcjonowani. Świadczą o tym ciepłe słowa podziękowań kierowane do wszystkich osób, które w ciągu tych kilku dni pobytu w Sierpcu służyły im swoją pomocą i gościnnością.