|
Sławomir Malanowski w otoczeniu Kapituły Medalu, w chwilę po otrzymaniu odznaczenia. |
|
Sygnałem hejnału sierpeckiego, w samo południe 14 października 2008 roku, rozpoczęła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczystość wręczenia trzeciego w historii miasta Sierpca medalu "Pro Domo Sua" im. Prokopa i Feliksa Sieprskich. W tym roku kapituła Medalu, którą tworzą członkowie Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, postawiła na ofiarność i poświęcenie w organizowaniu imprez sportowych i wzbudzanie aktywności sportowej dzieci i młodzieży, głównie z terenów wiejskich. Medal trafił zatem do rąk Sławomira Malanowskiego, sekretarza Rady Powiatowej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych.
Uroczyste wręczenie Medalu, nastąpiło w obecności władz samorządowych, rodziny i przyjaciół, głównie ze środowiska sportowego.
Przybyłych na uroczystość gości powitał Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej Zdzisław Dumowski. O tym czym jest Medal "Pro Domo Sua" opowiedziały panie: Ewa Nowakowska i Wiesława Stopińska. To wyjątkowe odznaczenie promuje ludzi z pasją, którzy dla pomnożenia dobra wspólnego naszej małej ojczyzny opierają się przede wszystkim na siłach lokalnego środowiska. Dzięki wieloletniej pracy, uporowi i wierze w sens swego działania, pokazują lokalnej społeczności, ale przede wszystkim światu, wartościowych i uzdolnionych ludzi - mieszkańców Sierpca i ziemi sierpeckiej. Na patronów Medalu wybrano nieprzypadkowo budowniczych naszego miasta, braci Feliksa i Prokopa Sieprskich, herbu Prawdzic. Dotychczas Kapituła Medalu doceniała zasługi na polu gospodarczym, gdyż jego laureatami byli: w 2006 roku Zbigniew Charzyński - prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej za jej rozbudowę i udaną modernizację, zaś w roku 2007 Ireneusz Wielimborek - założyciel pierwszej w dziejach Sierpca fabryki czekolady i artykułów czekoladowych, który wyraźnie zaznaczył swoją obecność na polskim rynku wyrobów z czekolady.
Sylwetkę szanownego laureata tegorocznej edycji Medalu przedstawił Zdzisław Dumowski. Jego opowieści towarzyszyła prezentacja multimedialna. Zgromadzeni na uroczystości goście wysłuchali także argumentacji, którą Kapituła Medalu, kierowała się w wyborze osoby właśnie pana Sławomira Malanowskiego. Podobną działalność prowadzi w Sierpcu kilku innych działaczy sportowych, jednak zdaniem kapituły, w pracy społecznej liczy się jeszcze osobowość działacza, jego charyzma, poświęcenie, a przede wszystkim skromność. O wieloletniej i imponującej pracy Sławomira Malanowskiego wiedziała grupa osób ze środowiska sportowego. Ten skromny człowiek nigdy zbytnio nie epatował swoim działaniem, skupiał się na solidnej pracy, a radość z jej efektów dzielił z najbliższymi, bez barwnego afiszowania się sukcesami.
Laureat nagrody nie krył swojego wzruszenia. Mimo speszenia tak liczną obecnością ważnych gości, zdecydował się zabrać głos. W swojej przemowie podziękował współpracownikom, władzom samorządowym, działaczom sportowym, a także najbliższej rodzinie. Uroczystość zakończyły gratulacje i życzenia dla Sławomira Malanowskiego od obecnych na uroczystości gości. Wśród winszujących byli starosta Paweł Kaźmierczak, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i gminnych, zaprzyjaźnieni z laureatem dyrektorzy sierpeckich placówek oraz grono nauczycieli współpracujących ze Sławomirem Malanowskim. Słowa winszujących, którzy podkreślali bezinteresowną, szczerą pracę bohatera spotkania, a także jego optymizm i pogodę ducha, były doskonałym potwierdzeniem słuszności wyboru Kapituły Medalu. Oficjalną część uroczystości zakończyło spotkanie towarzyskie.
Sławomir Malanowski to trzeci "Budowniczy Miasta Sierpca" odznaczony Medalem "Pro Domo Sua". Urodził się w Sierpcu w 1948 roku w rodzinie inteligenckiej. Jest absolwentem sierpeckiego Liceum Ogólnokształcącego. Po odbyciu służby wojskowej podjął pracę w Powiatowym Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Sierpcu, gdzie pracował do 1975 roku, czyli do likwidacji powiatów. Od tej chwili dalsze etapy jego pracy wyznaczały kolejne reformy administracyjne. Pracował w Urzędzie Gminy w Gozdowie, na początku na stanowisku referenta, a następnie kierownika referatu. W tym czasie udzielał się w Radzie Gminnej LZS, co zaowocowało świetnym przygotowaniem do pracy z dziećmi i młodzieżą z terenów wiejskich. Następna reforma administracyjna kraju, w 1989 roku, zakończyła kolejny etap jego pracy.
Sławomir Malanowski pracował również jako sekretarz do spraw organizacyjnych w Wojewódzkim Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych w Płocku na terenie ówczesnego województwa płockiego. Organizacja ta istniała do 1999 roku, czyli do chwili, kiedy wprowadzono kolejną reformę administracyjną likwidującą dawne 49 województw i przywracająca samorządowe powiaty.
Praca związana z organizacją sportu na ziemi sierpeckiej stała się naturalną konsekwencją najbliższych zainteresowań Pana Malanowskiego. Całe swoje aktywne życie związał ze sportem. Był lekkoatletą, siatkarzem i brydżystą, czynnym zawodnikiem sierpeckiego TKKFu i LZS.
Sławomir Malanowski, od 1999 roku pełni funkcję sekretarza Rady Powiatowej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Zrzeszenie to skupia 15 Uczniowskich Ludowych Klubów Sportowych utworzonych przy szkołach najczęściej przez nauczycieli wychowania fizycznego, z zapałem upowszechniających sport wśród młodych. LZS skupia również osiem klubów seniorów.
Dzięki swojej operatywności, dużym zdolnościom organizatorskim i umiejętności zjednywania do siebie innych ludzi, Sławomir Malanowski planuje, poza sportowymi rozgrywkami na terenie powiatu, także liczne wyjazdy na turnieje wojewódzkie i ogólnopolskie. Każdy wyjazd uzależniony jest od przychylności sponsorów, którymi najczęściej są: Powiat Sierpecki, Wojewódzkie Zrzeszenie LZS oraz nieliczni sponsorzy prywatni. Laureat Medalu "Pro Domo Sua" zorganizował i przeprowadził już około tysiąca imprez sportowych. Swoją działalność zamierza oczywiście dalej kontynuować.
W pamięci nagrodzonego wychowawcy i organizatora życia sportowego pozostają szczególnie zawodniczki: Magdalena Krępic z Mochowa - trzykrotna mistrzyni Polski, grająca w KS "Medyk" Konin, Monika Ziółkowska, Ewa Podgórska i Sylwia Cywińska - mistrzynie Polski w piłce nożnej w latach 2005-2006, wchodzące wówczas w skład reprezentacji Województwa Mazowieckiego w kategorii do lat 13.
Sukcesy Sierpeckiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych
Największe sukcesy sierpecki LZS osiągnął w piłce nożnej... kobiet. Sukces ten wypracowały, pod okiem swoich trenerów, zawodniczki z Mochowa, które w latach 2002-2003 zajmowały odpowiednio 6 i 4 miejsce w kraju oraz zawodniczki ze Szczutowa, które w latach 2005-2006 w Ogólnopolskim Turnieju "Piłkarska kadra czeka" zajmowały 7 i 6 miejsce. Dużym sukcesem zawodnikom z Mochowa, w latach 1995-1996, było zajęcie odpowiednio 2 i 1 miejsca w Ogólnopolskich Igrzyskach LZS w sztafecie sprawnościowej. Podczas Igrzysk LZS Województwa Mazowieckiego w latach 2005-2006 we wszystkich dyscyplinach przypadło Powiatowi Sierpeckiemu miejsce pierwsze, a w 2007 roku miejsce drugie. W Gimnazjadzie Województwa Mazowieckiego w 2006 roku drużyna dziewcząt i chłopców z Borkowa zajęła pierwsze miejsce w piłce ręcznej. Drużyna chłopców z Zawidza od lat plasuje się na miejscach medalowych w piłce siatkowej.
LZS jest współorganizatorem Memoriału im. Ryszarda Bramczewskiego oraz organizatorem Memoriału im. Tadeusza Wiśniewskiego, który w tym roku odbył się w Rościszewie. Od lat LZS współorganizuje wraz z sierpeckim TKKF Minimaraton Sierpecki, a także Cross Szczutowa i Jesienne Biegi w Studzieńcu.