|
Ksiądz dziekan Andrzej Więckowski w trakcie święcenia wielkanocnych palemek. |
|
|
Na kilka chwil przed uroczystą mszą świętą. |
|
|
Dziewiąta edycja konkursu na "Tradycyjną palmę wielkanocną". |
|
Niedziela Palmowa, otwierająca Wielki Tydzień, jest jednocześnie ostatnią niedzielą przed Wielkanocą - najważniejszym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym zmartwychwstanie Chrystusa. Niezwykle barwnie i uroczyście obchodzona jest co roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W minioną niedzielę, 5 kwietnia skansen odwiedziło liczne grono gości. Impreza rozpoczęła sezon plenerowych ekspozycji, z których nasz skansen słynie w całej Polsce.
Tegoroczne obchody ostatniej przed Wielkanocą niedzieli miały wyjątkowy charakter, bo po raz pierwszy uroczysta msza święta odprawiona została w XVIII-wiecznym kościółku z Drążdżewa, przeniesionym na teren skansenu w czerwcu 2008 roku. Do tej pory msza celebrowana była w kaplicy z Dębska. Tradycyjnie już liturgii przewodniczył ksiądz dziekan Andrzej Więckowski, który przypomniał o duchowym wymiarze zmartwychwstania Pańskiego oraz podkreślił istotną rolę sierpeckiego Muzeum w kultywowaniu dziedzictwa kultury i wiary. Kulminacyjnym punktem uroczystości było oczywiście poświęcenie wielkanocnych palm (ksiądz dziekan wyjątkowo obficie polewał w tym roku wiernych wodą święconą) oraz procesja, która z placu wokół kościoła, przeszła w stronę zespołu dworskiego, ku kapliczce z Dębska, by następnie powrócić na dalszą część mszy.
Niedzielne uroczystości w skansenie rozpoczęły się jednak już z samego rana. Dla gości przygotowano jak zwykle szereg atrakcji, łącznie z inauguracją wystawy czasowej "Wielkanoc na Mazowszu", którą zwiedzać można było w dziesięciu chłopskich zagrodach, podczas spaceru na terenie wsi. W pochodzących z różnych okresów czasu, o różnym stopniu zamożności wnętrzach wiejskich chałup, wiernie odtworzono ozdoby i dekoracje oraz święcone chłopskie i dworskie śniadania wielkanocne. Swoją wiedzą etnograficzną służyli stojący przy wejściach do chat pracownicy Muzeum, którzy barwnie opowiadali o typowych wielkanocnych zwyczajach, a także prezentowali sposoby przygotowania tradycyjnej palmy wielkanocnej i zdobienia pisanek i kraszanek.
W tym samym czasie w salach dydaktycznych budynku młyna i kas, w określonych godzinach, wyświetlano pokazy multimedialne "Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu". Zadbano także o wielbicieli ludowych melodii, którzy wysłuchać mogli wielu tego dnia koncertów, m.in. występu Ludowego Zespołu Artystycznego "Kasztelanka", a także popisów wokalnych i instrumentalnych w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia z Sierpca oraz ze szkół muzycznych z Czech i Słowacji.
Przeprowadzona została również dziewiąta już edycja sztandarowego konkursu na "Tradycyjną palmę wielkanocną". Najpiękniejsze palemki, zgłoszone wcześniej do konkursu, oceniali goście skansenu, którzy do specjalnej skrzynki wrzucali kupon z numerem tej najpiękniejszej. Niezwykle barwne, małe i duże palmy, z nieodzownymi tradycyjnymi elementami, jak gałązki bazi i bibułowe kwiatki, oceniane były w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. W kategorii indywidualnej I miejsce zajęła palma nr 2, autorstwa Wiolety Derbin z klasy III z Gimnazjum w Borkowie Kościelnym, II miejsce palma nr 4, wykonana przez Anetę Derbin (klasa III, Gimnazjum w Borkowie Kościelnym), zaś III miejsce palma nr 1 Justyny Baranowskiej z klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym. W kategorii zespołowej zwyciężyły: I miejsce - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu, II miejsce - Szkoła Przysposabiająca do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Płocku, III miejsce - Szkoła Podstawowa w Ostrowach, klasa IV-VI. Przyznano także specjalną nagrodę Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej, którą za swoją palmę otrzymała Magdalena Krasińska ze Szkoły Podstawowej w Ostrowach.
Podczas plenerowej imprezy nie mogło zabraknąć też kiermaszu rękodzieła ludowego. Wielobarwne stoiska z różnościami oferowały laleczki w ludowych strojach, haftowane serwetki z wiosennymi motywami, kolorowe drewniane figurki, zwierzęta ze słomy, frywolitkową biżuterię, wiklinowe kosze, rzeźby, pieczywo, szeroką gamę miodów odmianowych i wiele innych. To wszystko oczywiście przy dźwiękach "Kapeli Pana Jacka", która skocznymi melodiami dodawała wigoru spacerującym gościom.
Przechadzka po świeżym powietrzu dodała wielu odwiedzającym skansen apetytu, stąd długie kolejki w Karczmie Pohulanka, która swoją sztandarową potrawą: chlebem domowego wypieku ze smalcem i ogórkiem kiszonym nie ustępuje najlepszym gospodom (co niedawno potwierdził kucharz Karol Okrasa, który w Muzeum Wsi Mazowieckiej kręcił jeden z odcinków swojego programu "Kuchnia z Okrasą", wyemitowanego kilka tygodni temu przez telewizyjną Jedynkę).
Bogaty program Niedzieli Palmowej w skansenie sprawił, że ostatni goście opuścili teren Muzeum dopiero w późnych godzinach popołudniowych.