Data bitwy pod Grunwaldem (15 lipca 1410 roku) i wydarzenia, które rozegrały się wówczas pomiędzy wojskami polsko-litewskimi a Krzyżakami, w pobliżu niewielkiej wsi w województwie warmińsko-mazurskim, znane są każdemu Polakowi. Żadna bitwa w historii naszego kraju nie zyskała takiej sławy, jak właśnie potyczka grunwaldzka. Dzięki inicjatywie harcerzy ze Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich w dniach 9-13 lipca każdy chętny będzie mógł wziąć udział w ogólnopolskiej imprezie turystycznej dla kilkuset osób, promującej to wydarzenie – Rajdzie Grunwaldzkim. Spośród niezwykle atrakcyjnych sześciu tras marszu, aż trzy będą miały swój początek w Sierpcu.
Rajd Grunwaldzki odbywa się po raz pierwszy, lecz zaplanowany jest jako impreza cykliczna, odbywająca się rokrocznie przed rocznicą bitwy grunwaldzkiej. Tegoroczna i przyszła edycja uświetnią mazowieckie obchody 600-lecia bitwy.
Organizatorzy do udziału w rajdzie zapraszają każdego, bez względu na wiek. Wystarczy tylko dobra kondycja i gotowość do przeżycia niezwykłej przygody. Oprócz harcerzy uczestniczyć w nim będą: koła PTTK, akademickie i lokalne grupy turystyczne, grupy ze szkół, organizacje pozarządowe, rodziny, grupy nieformalne oraz indywidualni turyści.
Turystyczna przygoda trwała będzie pięć dni, a na trasach, oprócz walorów okolicznej przyrody, czekać będą na wędrowców łamigłówki z wielu dziedzin. Uczestnicy większości tras wezmą udział w grze fabularnej odgrywanej na żywo, typu LARP. Wcielą się w postacie średniowiecznych podróżników i przeżywać będą przygody i zasadzki niczym wojska biorące udział w wydarzeniach sprzed kilkuset lat. Rajdowi towarzyszyć będą imprezy zorganizowane z myślą o mieszkańcach miejscowości na trasie przemarszu. W poszczególnych miastach rozegrane zostaną gry negocjacyjne i miejskie, wieczory z piosenką, interaktywne symulacje średniowiecznych rozpraw sądowych oraz turnieje planszowych gier wojennych.
Oprócz czterech równoległych tras pieszych (z Sierpca, Płocka i Raciąża), zaplanowano również jedną trasę pieszo-kajakową (z Sierpca, z odcinkiem kajakowym na rzece Wel) i jedną rowerową (z Sochaczewa). Wędrówka wiodła więc będzie przez malownicze tereny pięknej doliny Sierpienicy, leśnymi trasami Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, wśród jezior Raciąża i Garbu.
Dla nas najważniejsza będzie oczywiście trasa biorąca swój początek w Sierpcu. Jak sami organizatorzy podkreślają, miasto nad Sierpienicą to jeden z ważniejszych punktów na trasie Rajdu. To tu swój początek brały będą aż trzy trasy. Patrole rozpoczną przygodę od rozwikłania historycznych zagadek w najstarszej części miasta, zaś uczestnicy czwartej trasy przybędą do Sierpca po trzech dniach wędrówki, by również zapoznać się z naszymi najważniejszymi zabytkami i krajobrazowymi walorami okolicy.
Rajd zakończy się 13 lipca w Rybnie. Część uczestników przeniesie się następnie na pola Grunwaldu i weźmie udział w harcerskim zlocie. Dla najlepszych drużyn przewidziano nagrody, które wręczone zostaną w sobotę 18 lipca na grunwaldzkim Wzgórzu Pomnikowym, w czasie uroczystego apelu. Swój udział w uroczystościach tego dnia zapowiedzieli harcerze, wojska, władze państwowe, samorządowe i kościelne oraz przedstawicielstwa dyplomatyczne sąsiednich państw.
Głównym organizatorem dużego turystycznego przedsięwzięcia jest Związek Harcerstwa Polskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Duży wkład organizacyjny wnieśli do imprezy sierpczanie: hm. Maciej Młynarczyk, który jest komendantem całego rajdu oraz szefem mazowieckich struktur Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich; pwd. Mateusz Fras - oboźny rajdu, drużynowy 10 SGDH "Decima" im. Ignacego Domeyki w Sierpcu; pwd. Radosław Rycharski - komendant trasy rowerowej. Trasę dla twórców szlaków turystycznych poprowadzą phm. Paweł Chmielewski i pwd. Krzysztof Niepytalski. Wszyscy wymienieni są instruktorami sierpeckiego hufca ZHP.
Aby wziąć udział w Rajdzie Grunwaldzkim w dniach 9-13 lipca, należy wypełnić specjalny formularz i do 10 czerwca przesłać go na adres: Komenda Rajdu Grunwaldzkiego, ul. Konopnickiej6, pokój 121, 00-491 Warszawa.