|
Nagrodzeni i wyróżnieni recytatorzy z pierwszej kategorii wiekowej klas I-III ze szkół podstawowych wraz z organizatorami i jurorami. |
|
|
Nagrodzeni i wyróżnieni recytatorzy z grupy wiekowej klas IV-VI ze szkół podstawowych wraz z organizatorami i jurorami. |
|
|
Trójka nagrodzonych z gimnazjalnych klas I-III. |
|
Trzydziesta pierwsza impreza finałowa eliminacji miejskich odbyła się w Bibliotece Miejskiej. "Pięknie być człowiekiem" to konkurs o najdłuższej tradycji, który wylansował już wielu znakomitych sierpeckich recytatorów. Współorganizatorem eliminacji wraz z Biblioteką był Dom Kultury. Finały naprzemian odbywają się w obydwu placówkach.
W tym roku do eliminacji zgłosiło się 27 uczestników. Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VI ze szkół podstawowych i klasy I-III z gimnazjów. Dzieci z klas I-III z pierwszej grupy wiekowej prezentowały dwa wiersze, natomiast reszta uczestników deklamowała wiersz i fragment prozy.
Prezentacjom uczniów przysłuchiwało się trzyosobowe jury, w którym w tym roku zasiadły panie: Ewa Jeziórska, Barbara Kotarska i Urszula Strużewska. Jurorki zwracały szczególną uwagę na dobór repertuaru, interpretację oraz kulturę mowy.
Młodzi recytatorzy przybyli na imprezę finałową wraz z instruktorami, pod których czujnym okiem przygotowywali się do konkursu. Niektórym osobom towarzyszyli także rodzice. Wszyscy bardzo przeżywali swój występ, dlatego organizatorzy zadbali, by podczas przerw (gdy obradowało jury), dzieci mogły porozmawiać i wymienić się opiniami przy słodkim poczęstunku.
Podczas tegorocznych eliminacji najczęściej usłyszeć można było utwory Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Juliana Tuwima i księdza Jana Twardowskiego. Silną grupę reprezentantów stanowiły dzieci ze szkół podstawowych oraz uczestnicy zajęć w Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Ze szkół gimnazjalnych zgłoszono jedynie trzech recytatorów.
Po wysłuchaniu dzieci z pierwszej kategorii wiekowej, jury zdecydowało pierwsze miejsce przyznać Katarzynie Chmielewskiej z klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. księdza Jana Twardowskiego (instruktor Ewa Chyżyńska), drugie Ewie Wiśniewskiej z klasy III a z tej samej szkoły (instruktor Anna Kazimierowska), zaś trzecie Darii Cichewicz z klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu, zgłoszonej przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej (instruktor Ewa Koźmińska). Wszystkie laureatki wytypowane zostały na finał konkursu do Płocka.
W drugiej kategorii wiekowej, finalistkami zostały: nagrodzona pierwszym miejscem Marta Felczak z klasy V ze Szkoły Podst. nr 3, zgłoszona przez OPP (instruktor Ewa Koźmińska), na drugim miejscu Natalia Gurdzińska z V klasy Szkoły Podst. nr 2, zgłoszona przez OPP (przygotowanie Ewa Koźmińska), zaś trzecie miejsce przypadło dla Arkadiusza Joachimowicza, ucznia VI klasy Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Jeżewie (instruktor Jolanta Pawłowska). Z tej kategorii do Płocka wytypowano laureatów miejsca pierwszego i drugiego.
W najstarszej grupie wiekowej zwyciężyła Aleksandra Penszyńska z II klasy Gimnazjum im. bp. Leona Wetmańskiego, którą przygotowała Magdalena Agacińska-Woźniakowska, drugie miejsce zajęła Agata Głowacka z III klasy Gimnazjum Miejskiego, zgłoszona przez OPP (instruktor Ewa Koźmińska), trzecim miejscem nagrodzono Konrada Maciejewskiego, ucznia II klasy Publicznego Gimnazjum im. gen. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie (przygotowanie Agnieszka Liszewska). W tej kategorii w Płocku reprezentować będą nas laureatki dwóch pierwszych miejsc.
Nagrodami dla finalistów konkursu były albumy książkowe, pozostałym uczestnikom organizatorzy wręczyli podziękowania.
Odczytując wyniki jurorki podzieliły się z uczestnikami swoimi uwagami, które jednocześnie były wskazówkami dla recytatorów, a przede wszystkim dla osób, które ich przygotowują do deklamacji. Podstawowym błędem, niestety ciągle powielanym przez instruktorów są zbyt długie teksty, które powodują, że recytator gwałtownie przyspiesza, chcąc jak najszybciej zakończyć deklamację. Kolejna uwaga dotyczyła tekstów niedobranych do płci oraz poważnych błędów językowych, niewyraźnie wymawianych głosek i końcówek wyrazów. Jurorki zalecały, by unikać dialogów i skupić się na monologach oraz recytować tak, by bez problemu można było odróżnić wiersz od prozy. Dużą niespodzianką dla oceniających był wysoki poziom i bardzo dobre przygotowanie recytujących w trzeciej kategorii wiekowej - szkół gimnazjalnych.
Trzymamy kciuki za powodzenie recytujących podczas finału konkursu w Książnicy Płockiej 30 maja 2009 roku.