|
Rościszewo, 14 czerwca 2009 r. |
|
|
Dziedziniec urokliwego dworku w Rościszewie już po raz drugi stał się miejscem, gdzie rościszewianie oddali hołd znakomitemu polskiemu artyście Fryderykowi Chopinowi, który w lipcu 1827 roku przebywał krótki czas w ich miejscowości. Kolejna edycja "Rościszewskich Spotkań z Muzyką Fryderyka Chopina" rozpoczęła się w niedzielne popołudnie 14 czerwca.
Przybywających na uroczystość gości, słowami "czuwaj", witali w bramie dworku młodzi harcerze, zaś czas do rozpoczęcia programu artystycznego wypełniali muzyką młodzi artyści z Orkiestry Dętej z Łukomia. Punktualnie o godzinie 14 na scenę, zlokalizowaną pomiędzy dziedzińcem zabytkowego dworku, a aleją starych kasztanowców, weszli wójt Rościszewa Jan Sugajski i prezes Sierpeckiego Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego dr Henryka Piekarska, którzy wygłosili słowo wstępu i powitali przybyłych na imprezę gości.
Głównym punktem rościszewskich uroczystości był program artystyczny, poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Przedstawienie słowno-muzyczne "Jak w Soplicowie" przygotował wraz z młodzieżą dyrektor Szkoły Podstawowej w Rościszewie Ryszard Szymański. Był on także autorem słów wierszy i piosenek wykonywanych przez uczniów. Poetyckie teksty mówiły o pobycie Chopina w Rościszewie, opisywały historię miejscowości, przybliżały sylwetki dawnych właścicieli Rościszewa.
Na rościszewskim dziedzińcu, w cieniu potężnych kasztanowców wysłuchano także patriotycznego koncertu w wykonaniu uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Marcina Kamińskiego z Sierpca.
Po części artystycznej wójt Jan Sugajski podziękował wszystkim osobom, które wniosły swój wkład pracy w zorganizowanie imprezy, a także przybliżył założenia konkursu grantowego Fundacji Wspomagania Wsi, którego jednym z laureatów w 2008 roku została Szkoła Podstawowa w Rościszewie. Nagrodą w konkursie był grant na organizację "Rościszewskich Spotkań z Muzyką Fryderyka Chopina". Do konkursu zgłoszono ponad sześćset projektów z całej Polski. Ostatecznie Rościszewo znalazło się w gronie 53 zwycięzców, z których tylko trzech pochodziło z Mazowsza. Dotychczasowe dwa rościszewskie spotkania kulturalne (pierwsze miało miejsce 28 września 2008 roku) to wstęp do dużej imprezy planowanej w 2010 roku, w którym obchodzona będzie 200. rocznica urodzin polskiego kompozytora. Najważniejszym celem organizatorów jest przywrócenie w Rościszewie tradycji chopinowskiej, by w ten sposób popularyzować bogatą historię miejscowości i jej walory turystyczne, promować zdolną młodzież, aktywizować kulturalnie społeczność gminy Rościszewo i mieszkańców ziemi sierpeckiej.
Przy okazji swojego wystąpienia wójt Jan Sugajski wspomniał również, że liczy na wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego, potrzebne by zakupić do chopinowskiego dworku profesjonalny fortepian. Instrument pozwoli odtwarzać czyste dźwięki utworów kompozytora i organizację dużych koncertów muzyki chopinowskiej, które być może staną się wizytówką regionu i wydarzeniem rozpoznawalnym na całym Mazowszu.
Imprezę zakończyło spotkanie integracyjne na dziedzińcu dworku. Był to też czas by obejrzeć w Izbie Pamięci wystawy "Fryderyk Chopin w Rościszewie" oraz "Dzieje dworku i jego właścicieli", przygotowane przez Bibliotekę Gminną w Rościszewie. Goście uroczystości mogli też skosztować przysmaków przygotowanych przez Komitet Rodzicielski Szkoły Podstawowej z Rościszewa oraz właścicieli skansenowskiej karczmy Pohulanka.
Niedzielna rościszewska uroczystość wyróżniała się perfekcyjnym przygotowaniem i sprawną organizacją. Piękno miejsca, gdzie odbywała się impreza oraz program artystyczny i treści, które przekazywał były prawdziwą ucztą dla estetów. Nie na próżno w bramie dworku umieszczono napis "Rościszewo Chopina jak centrum polszczyzny. Tu się człowiek napije, nadysze Ojczyzny".