|
Jan Burakowski w otoczeniu gości. |
|
|
Jan Burakowski (w środku) wraz z dyrektor MBP Marią Wiśniewską i prezesem TPZS Zdzisławem Dumowskim. |
|
|
Autor w trakcie podpisywania publikacji. |
|
|
Okładka książki. |
|
"Polska – Rosja - Słowiańszczyzna: powstanie i rozwój państw – fakty i mity" to najnowszy tytuł książki autorstwa sierpeckiego prozaika Jana Burakowskiego. W bogatym dorobku pisarskim autora to już czwarta publikacja o charakterze historyczno-publicystycznym. Książka swoją premierę miała we wtorek 16 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej – instytucji, w której Jan Burakowski (jako wieloletni dyrektor) zainicjował tradycję promowania nowych sierpeckich publikacji, a tym samym zapoczątkował modę na ich wydawanie w Sierpcu.
Wydawcą nowego tytułu jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej. To już 22. książka tej prężnie działającej organizacji, nie licząc wznowień.
Przybyłych do Biblioteki gości witali tradycyjnie dyrektor Maria Wiśniewska i prezes TPZS Zdzisław Dumowski. W promocji wzięły udział osoby, które od lat śledzą twórczość pisarską Jana Burakowskiego. W ważnym dla Autora dniu towarzyszyła mu również żona Halina - pisarka i publicystka. Gośćmi szczególnymi uroczystości byli od lat zafascynowani historią i kulturą Sierpca członkowie działającej w Bydgoszczy Konfraterni Sierpeckiej.
W trudną tematykę promowanej książki, jej konstrukcję i zasadnicze wątki wprowadził słuchaczy Zdzisław Dumowski. Zaznaczył, że ma ona charakter ponadlokalny, a o tym, że ujrzała światło dzienne właśnie pod auspicjami Towarzystwa zadecydował sposób ujęcia przez Autora szerokiej tematyki. Prezes TPZS wyjaśnił, że nowa publikacja Jana Burakowskiego ma charakter studium historycznego, w którym przeanalizowano losy dwóch organizmów państwowych - Rosji i Polski, biorąc pod uwagę rozbieżności i zbieżności w ich rozwoju. Nasycona emocjami Autora publikacja obfituje w pogłębione rozmyślania nad rozmaitymi przesłankami dziejowymi, które zaważyły nad dzisiejszym pojmowaniem historii i wzajemnych relacji obydwu krajów. Jan Burakowski zawarł w niej także rozważania na temat naszych fobii i mitów antyrosyjskich, są postulaty dla rządzących krajem elit, opis stosunku innych narodów słowiańskich do Rosji. Jak słusznie zauważył Zdzisław Dumowski, a co potwierdzili goście uroczystości, Jan Burakowski to doskonały erudyta obdarzony wielkimi zdolnościami kojarzenia faktów, odnajdywania analogii historycznych, wyciągania błyskotliwych wniosków.
Podczas promocji o głos poproszony został również sam Autor publikacji. Zwracając się do gości zaznaczył, że książka powstała z wewnętrznej potrzeby i pogłębianych licznymi lekturami, trwających już ponad 50(!) lat zainteresowań. Jan Burakowski wspominając początki swojej fascynacji historią Polski i Europy, powrócił myślami do czasów studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Przyznał się, że jako studenta polonistyki nieszczególnie interesowała go literatura piękna i lektury obowiązkowe, narzucone przyszłym polonistom. W każdej wolnej chwili zaszywał się w czytelniach Biblioteki Narodowej bądź w bibliotece uniwersyteckiej, bo tam właśnie mógł przeczytać wszystkie książki z interesującej go tematyki historycznej. Lekturą, która właściwie ukierunkowała jego zainteresowania historią była książka Michała Bobrzyńskiego "Dzieje Polski w zarysie" (wyd 1879 r.).
Jan Burakowski nie chciał szczegółowo omawiać wszystkich wątków poruszonych w nowej publikacji. Zachęcił natomiast do jej lektury i zapoznania się z tezami zawartymi na kartach książki.
Słowa wydawcy i pisarza zainspirowały gości do ciekawej dyskusji. Swoje przemyślenia na temat wątków poruszonych na spotkaniu wyraził między innymi gość z Bydgoszczy dr Andrzej Bogucki, sierpecki historyk Zbigniew Lubacz, Paweł Mariusz Ambor i Grzegorz Wąsiewski.
Promocję zakończyło spotkanie towarzyskie, podczas którego Jan Burakowski podpisywał książkę. Pierwszy raz zdarzyło się, że przygotowane do sprzedaży egzemplarze znikły w przeciągu kilku chwil. Osoby, które nie zdołały zakupić książki nie musiały na szczęście zbyt długo czekać, bo Autor po kilkunastu minutach wrócił z domu ze stosem nowiutkich woluminów, które również sprzedały się w jednej chwili.
Imponujący dorobek pisarski, osobowość, kultura, ogromna erudycja, odwaga w wyrażaniu poglądów, to wszystko sprawia, że Jan Burakowski to dziś jedna z ważniejszych postaci życia kulturalnego Sierpca, zasługująca na szczególne uznanie i podziw. Samą twórczość pisarza podsumował najlepiej podczas spotkania dr Andrzej Bogucki z Konfraterni Sierpeckiej, mówiąc, że z publikacjami Jana Burakowskiego można się nie zgadzać, ale nie jest możliwe by przejść obok nich obojętnie.