Jedną z ważniejszych propozycji kulturalnych dla sierpczan we wrześniu jest wystawa w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, pokazująca najważniejsze etapy przebiegu II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem losów Polaków na frontach II wojny światowej, a także przebieg wojny i okupację w Sierpcu i na terenie powiatu sierpeckiego.
Data otwarcia wystawy, 1 września, to jednocześnie okrągła, 70. rocznica wybuchu tego największego i najbardziej tragicznego konfliktu zbrojnego w historii świata.
Plansze z fotografiami i komentarzem historycznym wyeksponowano w sali Czytelni MBP, gdzie w skupieniu każdy gość Biblioteki będzie mógł zapoznać się z ich treścią. Dla zorganizowanych grup szkolnych, pracownice Czytelni, które przygotowały wystawę, przewidziały także lekcją biblioteczną połączoną z komentarzem do prezentowanych tablic.
Ekspozycja stanowi logiczną całość, stad jej zwiedzanie najlepiej rozpocząć od planszy ukazującej początek konfliktu - atak Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. a następnie inwazję ZSRR na nasz kraj 17 września 1939 r. Na kolejnych tablicach przedstawiono najważniejsze etapy Kampanii Wrześniowej, omówiono walki Polaków na frontach II wojny światowej, polski ruch oporu, ukazano tragiczne położenie ludności cywilnej - prześladowania, eksterminację oraz największe zrywy ludności - powstanie w getcie warszawskim 1943 roku i Powstanie Warszawskie 1944 r.
Na pozostałych afiszach ukazano sylwetki najważniejszych polskich generałów, dowódców, działaczy politycznych i wojskowych, jak choćby Władysław Anders, Władysław Raczkiewicz, Władysław Sikorski, Kazimierz Sosnkowski i innych. Skupiono się też na przedstawieniu zdjęć polskich militariów i wybranych typów broni polskiej użytej podczas Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Z racji miejsca prezentowania ekspozycji, nie mogło także zabraknąć sylwetek literatów czasu wojny, którzy w swoich utworach poetyckich i prozatorskich ukazali piekło wojny, ból i cierpienia naocznych świadków zdarzeń.
Mieszkańców Sierpca szczególnie zaciekawić powinny tablice, na których omówiono czas wojny i okupacji w naszym mieście i powiecie. Na jednej z plansz zaprezentowane zostały zakłady pracy funkcjonujące w Sierpcu w czasie wojny. Znalazły się wśród nich: Młyny Zbożowe, fabryka "Espera Werke", browar rodziny Pehlke, Gęsiarnia i drukarnia Horna. Przy każdym z tych zakładów, oprócz fotografii znalazł się komentarz na temat okupacyjnych warunków pracy i produkcji na potrzeby wojny. Nie mogło zabraknąć także omówienia losów sierpeckich Żydów i ich egzystencji w getcie. Najwięcej miejsca na sierpeckich planszach zajmują zdjęcia miejsc pamięci, które po dziś dzień przypominają o tysiącach zamordowanych i ciemiężonych przez okupanta ludziach z naszego regionu. Ukazano też historię budowy Pomnika Katyńskiego znajdującego się w Parku im. Solidarności.
Oprócz fotografii, dokumentów, plakatów i czasopism czasów wojny w Czytelni wyeksponowano też materialne dowody działań wojennych. Eksponaty te wypożyczone zostały na czas trwania wystawy z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc.
Wystawa czynna będzie do połowy października.