|
Laureaci medalu Pro Domo Sua - Halina i Jan Burakowscy przy jednym z portretów namalowanych specjalnie z okazji uroczystości przez malarkę Halinę Szałecką-Nasiłowską (pierwsza od lewej). |
|
Halina i Jan Burakowscy – literaci, którzy wnieśli nieoceniony wkład pracy w utrwalanie sierpeckiego regionalizmu, w czwartek 24 września uhonorowani zostali za swoją działalność medalem Pro Domo Sua. Wzruszająca uroczystość odbyła się w miejscu, gdzie za sprawą Jana Burakowskiego zrodziła się idea wydawania sierpeckich publikacji - Miejskiej Bibliotece Publicznej.
O tym, że to właśnie Państwo Burakowscy otrzymają Medal, zdradziły gościom Biblioteki dwa portrety, wyeksponowane w honorowym miejscu Czytelni, namalowane specjalnie z tej okazji przez artystkę malarkę Halinę Szałecką-Nasiłowską.
W dniu imprezy swój jubileusz 10-lecia istnienia obchodziło także Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, które za sprawą wydanych do tej pory ponad 20. publikacji książkowych, w najbardziej wartościowy sposób przekazuje wiedzę o Sierpcu i okolicy.
O szacunku do laureatów medalu Pro Domo Sua świadczy liczba ważnych gości, którzy w samo południe przyszli do Biblioteki, by uczcić z Państwem Burakowskimi ich wyróżnienie. Dźwięki hejnału sierpeckiego zaintonowane przez trzech hejnalistów stały się oficjalnym znakiem rozpoczęcia uroczystości. Gości powitali dyrektor Biblioteki Maria Wiśniewska oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej Zdzisław Dumowski. Chwilę potem ideę przyznawania Medalu, jego historię i dotychczasowych laureatów przybliżyły zasiadające w Zarządzie TPZS panie Ewa Nowakowska i Wiesława Stopińska.
To wyjątkowe odznaczenie promuje ludzi z pasją, którzy dla pomnożenia wspólnego dobra opierają się przede wszystkim na siłach lokalnego środowiska. Symboliczny medal honoruje wartościowych i uzdolnionych ludzi - mieszkańców Sierpca i ziemi sierpeckiej, którzy swoją wieloletnią pracą, uporem i wiarą w sens działania, pokazują lokalnej społeczności, ale także światu, że to ciężka praca i pragnienie osiągnięcia celu są głównymi determinantami sukcesu. Na patronów Medalu wybrano nieprzypadkowo budowniczych miasta, braci Feliksa i Prokopa Sieprskich, herbu Prawdzic.
Sam akt wręczenia Medalu poprzedziła prezentacja filmowa o Halinie i Janie Burakowskich. Film rozpoczął się od wizyty Państwa Burakowskich w Bibliotece Miejskiej. Jan Burakowski, dyrektor placówki w latach 1988-1999 pozostał w doskonałych, przyjacielskich kontaktach ze swoimi podwładnymi. Również dla najmłodszego pokolenia pracowników stał się autorytetem i wzorem solidnej, ugruntowanej wykształceniem pracy. W Bibliotece Halina i Jan Burakowscy zawsze znajdowali niezbędne źródła do swojej pracy pisarskiej.
W prezentowanym filmie znalazły się również sceny nakręcone w przepięknym ogrodzie Państwa Burakowskich, który stał się ulubionym, niezwykle inspirującym miejscem spotkań dla wielu sierpeckich twórców. Najbardziej wzruszające momenty utrwalono w domu Haliny i Jana, gdzie okiem kamery można było obejrzeć salonik, gdzie najchętniej wypoczywa Pani Halina, gabinet Jana, gdzie powstała większość z jego publikacji, a także pokój gościnny, w którym wielokrotnie goście Państwa Burakowskich uczestniczyli w niezwykle pouczających, wartościowych rozmowach, zarówno na tematy literackie, jak i te związane z kulturą i obyczajowością naszego miasta.
Film kończy piękna, wzruszająca scena, gdy Halina i Jan Burakowscy siedzą w pokoju gościnnym, którego ściany ozdabiają ich portrety namalowane przez Halinę Szałecką-Nasiłowską. To scena symboliczna, małżonkowie wznoszą toast domową dereniówką za wszystkie lata spędzone w Sierpcu. Można potraktować ją też jako pożegnanie z miastem, gdyż niestety Państwo Burakowscy opuszczają Sierpc i przenoszą się do Olsztyna (skąd przyjechali do grodu nad Sierpienicą prawie dwadzieścia lat temu).
W momencie wręczania Medalu Państwu Burakowskim, zgromadzeni w sali Czytelni goście wstali i nagrodzili ich gromkimi brawami. Chwilę potem głos zabrał Jan Burakowski. Podziękował za wszystkie sierpeckie lata swojej pracy i za to, że miał szczęście spotkać w Sierpcu ludzi, którzy dzielili z nim pasję i pomagali mu w realizowaniu wielu zamierzeń. Podkreślił, że przy okazji tak ważnego dnia nie może nie wymienić czwórki osób, które są mu szczególnie bliskie: Marii Wiśniewskiej, obecnej dyrektor Biblioteki - dobrego ducha i nieocenioną pomoc w realizacji bibliotecznych przedsięwzięć, Jerzego Babeckiego, sierpeckiego biznesmena, który jako pierwszy przyszedł do Jana Burakowskiego i pozytywnie wyraził się o jego twórczości, a następnie pomagał w wydawaniu kolejnych publikacji; Henryki Piekarskiej - Naczelnik Urzędu Skarbowego, która dzieliła z nim pasję wydawniczą i Huberta Szczepka - prezesa sierpeckiego Browaru, który nigdy nie odmówił Janowi pomocy w sponsorowaniu kolejnych publikacji serii wydawniczej "Biblioteka Sierpecka".
Halina Giżyńska-Burakowska w swoim wystąpieniu powróciła myślami do Sierpca, który zapamiętała z lat dziecięcych, podkreśliła, że z miastem łączą ją szczególne więzi i pamięć o wielu osobach i inicjatywach, w których wzięła udział.
Po wystąpieniach Państwa Burakowskich przyszedł czas na gratulacje od gości. Każda z obecnych osób pragnęła choć w kilku słowach wyrazić swój podziw i podziękować za ich dokonania.
Organizatorzy imprezy przygotowali także dla odznaczonych niespodziankę - występ Ireny Sigiel (sąsiadki Państwa Burakowskich), która przy akompaniamencie Izabeli Jezierskiej wykonała trzy wzruszające utwory: "Modlitwę" Bułata Okudżawy, "To były piękne dni" Haliny Kunickiej i "Powrócisz tu" Ireny Santor.
Występ muzyczny zakończył pierwszą część uroczystość. Część druga odnosiła się do jubileuszu 10-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, którego pomysłodawcą był nie kto inny, jak Jan Burakowski. Prezes TPZS Zdzisław Dumowski przybliżył gościom historię Towarzystwa, osoby z nim związane oraz dorobek, na który składa się imponująca liczba ponad dwudziestu publikacji, które znacząco wzbogaciły wiedzę o Sierpcu i ziemi sierpeckiej. Jubileusz stał się też okazją by wymienić i podziękować wszystkim osobom, które przez ostatnią dekadę wspierały Towarzystwo materialnie oraz służąc radą i pomocą przy organizacji promocji poszczególnych publikacji.
Nie zabrakło też podziękowań i niespodzianki dla Prezesa TPZS Zdzisława Dumowskiego, który za swoją wieloletnią pracę społeczną na rzecz Towarzystwa otrzymał z rąk członkiń Zarządu laptop - nieocenione narzędzie w pracy edytorskiej i wydawniczej.
Imprezę zakończyło spotkanie towarzyskie, które było okazją do wykonania pamiątkowych fotografii z laureatami czwartej edycji Medalu Pro Domo Sua.
Halina i Jan Burakowscy - małżeństwo literatów, związani od wielu lat z Sierpcem (Jan od 1988 r., Halina od 1992 r.). Wcześniej związani z pracą na rzecz olsztyńskiego bibliotekarstwa. Jan jest pierwszym w dziejach Sierpca członkiem Związku Literatów Polskich. W Sierpcu, w latach 1988-1999 był dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie m.in. zainicjował serię wydawniczą "Biblioteka Sierpecka". Państwo Burakowscy, słynący z niezwykłej rzetelności pisarskiej, od wielu lat utrwalają w publikacjach książkowych oraz na łamach prasy lokalnej wiedzę o Sierpcu i ziemi sierpeckiej. Czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym miasta, są bywalcami imprez kulturalnych sierpeckiej Biblioteki, Domu Kultury, należą do Klubu Zasłużonych dla Miasta Sierpca. Jako autorzy lub współautorzy wydali kilkanaście publikacji, na które składają się m.in. wspomnienia, powieści beletrystyczne, szkice historyczno-polityczne, podręcznik z dziedziny bibliotekarstwa, kronika najważniejszych wydarzeń Sierpca, słownik biograficzny sierpczan i wiele innych. Za swoje osiągnięcia na rzecz regionalizmu wielokrotnie doceniani i odznaczani.