W piątek 23 października 40-lecie istnienia obchodziła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sierpcu. Z racji okrągłego jubileuszu przygotowano bogaty program uroczystości. Rozpoczęła je przedpołudniowa msza święta odprawiona w kościele św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. Dalsza część obchodów zorganizowana została w jednym z sierpeckich lokali gastronomicznych.
Jednym z punktów jubileuszowego spotkania był referat, w którym przybliżono cztery dekady pracy Poradni, jej pracowników, poszczególne formy działalności, osiągnięcia. Wykład zilustrował pokaz multimedialny.
Kolejny referat, o tematyce wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wygłosił gość specjalny, Jacek Zalewski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Dobra Wola OPP, działającego na rzecz osób upośledzonych umysłowo lub fizycznie w powiecie piaseczyńskim, propagator idei wolontariatu, redaktor dwutygodnika społeczno-kulturalnego "Panorama Południa", autor poradnika dla rodziców niepełnosprawnych dzieci "Kiedy rodzi się anioł".
Po wykładach przyszedł czas na gratulacje i wystąpienia gości. Uroczystości jubileuszowe zakończyło spotkanie towarzyskie.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, a właściwie wówczas Powiatowa Poradnia Wychowawczo-Zawodowa powstała w 1969 roku. Zorganizowana została przez Wydział Oświaty i Kultury przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sierpcu. Kadra specjalistów liczyła wówczas trzy osoby. Wraz z wprowadzeniem w kraju nowego podziału administracyjnego w 1975 roku, Poradnia zmieniła nazwę na Poradnia Wychowawczo-Zawodowa. Kadra z każdym rokiem zwiększała się o kolejnych pedagogów i psychologów oraz logopedę. W latach 80. zatrudnionych było już 10 osób. Kolejna ważna dla Poradni zmiana nastąpiła w 1993 roku, kiedy to przekształcono jej nazwę na obowiązującą do dziś, a więc Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.
Instytucja aż pięciokrotnie zmieniała swoje lokum. Pierwszą siedzibę otrzymała w budynku Inspektoratu Oświaty w Sierpcu przy ówczesnej ulicy Świerczewskiego, dziś Armii Krajowej, gdzie mieści się Szkoła Muzyczna. Następne siedziby znajdowały się w budynku dawnej poczty przy ulicy Płockiej, w gmachu Sądu Rejonowego, w Domu Nauczyciela, w nieistniejącym już dziś budynku internatu Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Płockiej 38. Warunki lokalowe zdecydowanie poprawiły się, odkąd w 2005 roku Poradnia otrzymała nowe lokum przy ulicy Armii Krajowej 8b.
Historia placówki, jej wizerunek i dorobek to wspólny wysiłek wielu pracowników oraz dyrektorów. Pierwszym przełożonym placówki był Stanisław Teodorczak (1969-1982), następnymi dyrektorami placówki były same kobiety: Ewa Nowakowska, Jadwiga Woźniakowska, Anna Sobocińska i obecnie Katarzyna Jankowska.
W ciągu czterdziestu lat pracy Poradni w jej zadaniach i formach działań zachodziły istotne zmiany. Na jej pozytywnie ocenianą pracę niewątpliwy wpływ miał postęp w dziedzinie diagnozowania i wszelkie pomoce niezbędne w pracy z dzieckiem. Zatrudnieni w Poradni specjaliści psycholodzy, pedagodzy i logopedzi wyróżniają się wysokimi kwalifikacjami, nieustannie doskonalą własne umiejętności, podejmują nowe wyzwania.
Nowoczesne metody pracy diagnostyczno-pedagogicznej zapewniają skuteczną pomoc potrzebującym młodym mieszkańcom Sierpca i powiatu sierpeckiego od urodzenia do ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej.