|
Uczestnicy wtorkowego spotkania Klubu Zasłużonych dla Miasta Sierpca. |
|
Po ponad rocznej przerwie członkowie Klubu Zasłużonych dla Miasta Sierpca, pełni energii i pomysłów wznowili zapoczątkowane w marcu 2007 roku spotkania tematyczne. W gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej, 17 listopada spotkali się więc laureaci wszystkich ważniejszych sierpeckich odznaczeń. W tym roku grono poszerzyło się o kolejne osoby: Zdzisława Dumowskiego, Zdzisława Murlikowskiego, Zbigniewa Lubacza i Jarosława Nowakowskiego - uhonorowanych Medalem Zasłużony dla Miasta Sierpca.
Zasadnicza część spotkania upłynęła na ustaleniu kwestii formalnych odnośnie funkcjonowania Klubu. Zastanawiano się nad rolą, jaką Klubowicze spełniają w środowisku lokalnym, nad celowością i miejscem przyszłych spotkań.
Bohaterem wtorkowego zebrania został Zdzisław Dumowski, prezes obchodzącego w tym roku 10-lecie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej. Opowiedział Klubowiczom o wszystkich inicjatywach podjętych przez Towarzystwo, a także o wydanych do tej pory 24. publikacjach. Towarzystwo, które w sierpeckim środowisku kulturalnym nazywane jest już od dawna oficyną wydawniczą, nie zamierza po dekadzie owocnych przedsięwzięć spocząć na laurach. Już teraz prezes ma w perspektywie wydawanie kolejnych książek, tematycznie związanych oczywiście z Sierpcem i ziemią sierpecką.
Zdzisław Dumowski opowiedział też o szczególnym dla niego wyróżnieniu, odebranym kilka dni temu - medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" (w jedności trwa województwo kujawsko-pomorskie), przyznawanym zasłużonym działaczom Solidarności za walkę o wolną, solidarną i demokratyczną Polskę. O przyznanie medalu dla Zdzisława Dumowskiego wnioskowało Stowarzyszenie "Solidarni Toruń Pamięta".
Podczas kolejnych spotkań, Zasłużeni rozmawiać będą o lokalnej historii. Nikt tak doskonale nie pamięta dawnych, zarówno radosnych, jak i tragicznych wydarzeń, jak najstarsi mieszkańcy miasta, zrzeszeni w Klubie.
Niestety na spotkaniu w Bibliotece zabrakło małżeństwa literatów - Haliny i Jana Burakowskich, którzy od miesiąca są już mieszkańcami Olsztyna. Namiastką ich obecności na zebraniu były dwa portrety namalowane przez sierpecką artystkę Halinę Szałecką-Nasiłowską, które na co dzień podziwiać można właśnie w sierpeckiej książnicy. Być może uda się zaprosić państwa Burakowskich na jedno z przyszłych spotkań Klubu. Optymizm pani Haliny i wyważony pogląd na rzeczywistość Jana Burakowskiego były istotnym elementem każdego ze spotkań grona Zasłużonych dla Miasta Sierpca.