Uroczysta, ogólnopolska inauguracja Roku Fryderyka Chopina, zapoczątkowana w dniu urodzin kompozytora jest pretekstem do nieograniczonego delektowania się muzyką Mistrza. Ale muzyczne szaleństwo to nie jedyny aspekt Jubileuszu. Mamy sposobność poznać wszystkie przejawy życia geniusza, którego dziś stawia się na równi z Leonardo da Vinci czy Michałem Aniołem.
Dla wielu instytucji kultury przybliżenie Chopina jako człowieka i jako twórcy jest w tym roku punktem honoru i priorytetem wśród wszystkich planowanych projektów.
W Sierpcu Rok Chopina zainaugurowała Biblioteka Miejska, otwierając w Czytelni w dniu urodzin Fryderyka, tj. 1 marca wystawę Fryderyk Chopin - doskonałość uosobiona. Ekspozycja ukazuje wątki biograficzne człowieka, który fascynował, inspirował, tworzył arcydzieła, kochał, podróżował, stał się ponadczasowym twórcą, a przede wszystkim oczarował świat. Autorkom wystawy zależało przede wszystkim na wyeksponowaniu wszystkich cech charakteru kompozytora oraz życiowych osiągnięć, które sprawiły, że na temat jego fenomenu powstało, jak do tej pory dziesiątki tysięcy przeróżnych opracowań. W setki tysięcy liczone są natomiast ilości nagrań kasetowych, płytowych, kompaktowych z jego muzyką.
Biblioteczna ekspozycja pomyślana została jako ilustrowana opowieść biograficzna z wieloma wątkami pobocznymi. Liczne reprodukcje portretów, fotografie, litografie są dopełnieniem podpisów, które znalazły się w kilkunastu antyramach.
Opowieść o Chopinie rozpoczyna się w Żelazowej Woli, gdzie przychodzi na świat. Miejsce to staje się dla niego symbolem ziemi ojczystej. Dalej widz obserwuje dzieciństwo i młodzieńcze lata Frycka, które spędził na rodzimej ziemi, w otoczeniu pełnym miłości, szacunku do kultury, muzyki, przyjaźni. Poznajemy też miejsca wakacyjnych wypraw nastoletniego Fryderyka, pierwszych samodzielnych wakacji bez rodziców, fascynacji pięknem kraju nad Wisłą, młodzieńczych prób satyrycznych - w postaci zabawnych listów do przyjaciół i wydawanej w Szafarni gazetki "Kuryjer Szafarski". Jedna z planszy prezentuje też Warszawę Chopina, miejsca zamieszkania, nauki, zabaw, pierwszych koncertów. To pierwsze dwadzieścia lat kompozytora. Jego życie zresztą podzielone zostało na dwa etapy - życie w rodzimej ojczyźnie i dokonania na obczyźnie.
Wystawa w Czytelni ukazuje też zagraniczne życie Fryderyka, zwłaszcza na muzycznych salonach: w stolicy muzyki Wiedniu, potem Paryżu, pobyt na Majorce, w Anglii i Szkocji. Nie mogło zabraknąć także kobiet, które kochał i podziwiał, a więc pierwszej miłości Konstancji Gładkowskiej, domniemanej sympatii Delfiny Potockiej, magnetycznego zachwytu Marią Wodzińską, niezwykłej relacji z George Sand.
Chopinowską opowieść zamyka prezentacja najciekawszych pomników kompozytora, łącznie z unikatowym zdjęciem popiersia z Tirany w Albanii. Chopin jest jedynym obcokrajowcem, którego pomnik wystawiono w tym kraju. Na wystawie zaprezentowano też portrety oraz rysunki autorstwa wszechstronnie uzdolnionego Polaka. Wśród licznych ciekawostek nie mogło zabraknąć zjawisk społecznych i kulturalnych związanych z marką Chopin. Wspomnę tylko, że mowa tu o nagrodach muzycznych "Fryderykach", konkursach pianistycznych, filmach, wierszach, fabularnej japońskiej grze Eternal Sonata, ekskluzywnej polskiej wódce Chopin, porcie lotniczym Warszawa-Okęcie, znanej piosence Paula Mazzoliniego "I like Chopin", czy choćby kolekcjonerskim już w tej chwili banknocie o nominale 5 000 złotych, który Narodowy Bank Polski wyemitował w 1982 roku.
Ekspozycja jest też swego rodzaju przewodnikiem turystycznym po najciekawszych miejscach pobytu Chopina na Mazowszu. Wśród obiektów, których walory krajoznawczo-historyczne zarekomendowano w Bibliotece są: dwór-muzeum i park w Żelazowej Woli, kościół w Brochowie łączący w sobie charakter sakralny i obronny, ruiny zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie, pałac w Sannikach, płocka skarpa nad Wisłą z pozostałością zamku Książąt Mazowieckich oraz oczywiście pobliskie Rościszewo z jego pięknym chopinowskim dworkiem i tajemniczym parkiem.
Wystawę o Fryderyku Chopinie uzupełnia prezentacja wszystkich dostępnych w sierpeckiej Bibliotece publikacji Jemu poświęconych oraz zbiorów specjalnych - płyt z muzyką Mistrza. Przygotowane zostały także dwa wykazy bibliograficzne zawierające publikacje książkowe, ważniejsze artykuły prasowe o Chopinie oraz zbiory muzyczne. Wykazy sporządzono oczywiście na podstawie zbiorów sierpeckiej książnicy.
Dla grup zorganizowanych oraz na specjalne życzenie indywidualnych Czytelników pracownice Czytelni przygotowały fachowy komentarz, będący doskonałym uzupełnieniem informacji o Fryderyku Chopinie.
Oprócz wystawy, w ramach obchodów Roku Wielkiego Pianisty, gościem Biblioteki będzie historyk literatury, który wystąpi z prelekcją tematycznie związaną z polskim kompozytorem i jego związkami z literaturą.
Wystawę oglądać można każdego dnia, w godzinach pracy Biblioteki, przez najbliższe trzy miesiące.