|
Kościół Farny w popołudniowym świetle |
|
W najbliższą niedzielę, 21 marca sierpczanie będą mieli możliwość wysłuchania niezwykłego koncertu polskich pieśni pasyjnych w wykonaniu artystów z Filharmonii Narodowej w Warszawie. Poruszający występ zaprezentowany zostanie w kościele farnym pod wezwaniem św. Wita, Modesta i Krescencji o godzinie 19.
Okres Wielkiego Postu jest momentem szczególnym dla wiernych, którzy przez uczestnictwo w nabożeństwach i wsłuchanie się w piękno muzyki doświadczają obecności Boga. Muzyka i śpiew od zawsze stanowiły istotny element liturgii i nabożeństw kościelnych.
W religii chrześcijańskiej tematyka pasyjna, ukazująca cierpienia umęczonego Jezusa oraz stany duszy doświadczonej bólem znana jest już od wczesnych wieków. Początki polskiej pieśni religijnej datowane są na wiek XIII. Wykonania polskich pieśni pasyjnych inspirowane były ewangelicznymi opisami Męki Pańskiej. Pierwotnie odbywały się na cmentarzach, obok kościołów lub na placach jarmarcznych.
Sierpczanie wysłuchają pieśni w murach zabytkowego kościoła farnego. Wśród artystów, którzy zaprezentują okolicznościowy repertuar będzie Justyna Reczeniedi - śpiewaczka sopranowa, skrzypaczka, absolwentka wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka wielu nagród w konkursach wokalnych. Towarzyszył jej będzie Tomasz Warmijak wokalista, pianista, aranżer, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Wraz z solistami wystąpi Trio Con Passione w składzie: Kamila Szalińska-Bałwas - skrzypce, Michał Pindakiewicz - gitara, Jerzy Cembrzyński - kontrabas, kierownictwo artystyczne.
Wśród bogatego repertuaru pasyjnego znajdzie się m.in. najstarsza znana polska pieśń pasyjna Jezus Chrystus, Bóg Człowiek, mądrość ojca swego, ze słowami Kancjonała Walentego z Brzozowa z 1554 roku i muzyką anonimowego twórcy z przełomu XV i XVI wieku. Usłyszymy też Wszyscy mieszkańcy dworu niebieskiego lejcie łzy gorzkie, płaczcie Króla swego z tekstem pochodzącym z rękopisu klarysek gnieźnieńskich z ok. 1600 roku; Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne z muzyką i słowami Ładysława z Gielniowa z XV wieku czy Bóg wszechmogący, Ociec nasz Niebieski: Pieśń o narodzeniu i umęczeniu Pańskim z XVI-wieczną muzyką anonimowego twórcy i słowami Kancjonała Piotra Artomiusza.
To tylko wybrane tytuły pieśni pasyjnych, które zaprezentowane zostaną podczas niedzielnego koncertu. Warto skorzystać z tej interesującej propozycji kulturalnej, w końcu nieczęsto mamy możliwość słuchania w Sierpcu najstarszych polskich pieśni pasyjnych. Przy okazji, uczestnicząc w wielkopostnej liturgii wsłuchajmy się, dla porównania, także w pieśni wykonywane współcześnie.