|
Galeria rzeźby na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. |
|
|
Kolekcja rzeźb ludowych zgromadzona w Galerii na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. |
|
|
Kolekcja rzeźb ludowych zgromadzona w Galerii na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. |
|
16 października br. w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie obył się Finał IV edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - Wierzba". Celem organizowanego już po raz czwarty przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki w Warszawie konkursu było wyłonienie oraz wyróżnienie i nagrodzenie najciekawszych zdarzeń opracowanych i realizowanych przez mazowieckie placówki muzealne.
O tytuł najciekawszej wystawy oraz najlepszej imprezy 2009 roku ubiegało się 51 projektów z całego Mazowsza. Tym razem zwyciężyły imprezy z Warszawy, Wilanowa, Radomia, Sochocina, Różana, Otwocka, Konstancina-Jeziorny i Warki.
Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach: najciekawsza wystawa zorganizowana w roku 2009 na Mazowszu w obiekcie zamkniętym oraz najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w przestrzeni publicznej lub w plenerze, zorganizowana poza terenem muzeum.
W kategorii "Najciekawsza wystawa zorganizowana w roku 2009", spośród 34 propozycji, przyznane zostały ex aequo dwie pierwsze, dwie drugie i dwie trzecie nagrody. Ponadto, Kapituła przyznała honorowe wyróżnienie m. in. dla wystawy: "Kolekcja rzeźby ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu", zorganizowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Zapoczątkowana w 1971 roku kolekcja rzeźby została uroczyście otwarta na terenie muzeum w czerwcu 2009 roku i nosi miano ekspozycji stałej. Otwarcie Galerii rzeźby umożliwiły dopiero budynki powstałe w ramach rozbudowy i modernizacji MWM w Sierpcu. Większość z eksponatów stanowią prace artystów ludowych i nieprofesjonalnych wywodzących się z okolic Sierpca. Rzeźbiarzy tych łączy zatem pochodzenie, ale także - co można wywnioskować już podczas pierwszego kontraktu z dziełami - dążenie do ukazywania prostoty otaczającego świata. Każdy z twórców respektował przede wszystkim wartości tradycyjnego warsztatu rzeźbiarskiego.
Tematyka dzieł zgromadzonych w Galerii rzeźby koncentruje się wokół rzeźby sakralnej, historycznej, a także ukazującej życie dawnej wsi. Każdy z rzeźbiarzy, których dzieła prezentowane są w ramach wyróżnionej wystawy dążył do wydobycia najdoskonalszych właściwości drewna. Tym samym, najzwyklejszy fragment drzewa, niczym nie wyróżniająca się spośród innych drewniana bryła w ich dłoniach porzuciła miano pospolitości, by stać się najwyższej klasy materiałem plastycznym, podatnym na niemalże każde kształtowanie.
Ponadto w kolekcji muzealnej znajduje się też kilkadziesiąt pozyskanych podczas badań terenowych rzeźb zabytkowych, w większości XIX-wiecznych, wśród których dominuje przedstawienie Matki Boskiej Skępskiej. Niewątpliwie najwybitniejszym dziełem tej części kolekcji jest XV-wieczna Pieta pochodząca z przydrożnej kapliczki w Lutocinie.
Konkurs został rozstrzygnięty, nagrody przyznane. Teraz pozostaje cierpliwie czekać na kolejną edycję konkursu.