|
Wspólna fotografia Autorki, organizatorów spotkania i działaczy harcerskich zgromadzonych w Bibliotece Miejskiej podczas spotkania promującego najnowszą publikację Hanny Kowalskiej |
|
|
Wieczór autorski z Hanną Kowalską poprowadziła Magdalena Staniszewska z Biblioteki Miejskiej w Sierpcu |
|
|
Publiczność spotkania |
|
|
"Zasłużeni dla sierpeckiego harcerstwa - Czy dziś o nich pamiętamy?" To retoryczne pytanie zadała w swojej najnowszej publikacji Hanna Kowalska - symbol sierpeckiego harcerstwa, niestrudzona kronikarka życia harcerskiego. Książka swoją premierę miała w czwartkowe popołudnie 27 lutego w Czytelni Biblioteki Miejskiej, gdzie tradycyjnie już zebrało się liczne grono sympatyków lokalnych wydawnictw a także wielu harcerzy, instruktorów i działaczy Związku Harcerstwa Polskiego.
Spotkanie autorskie rozpoczęło się od pięknego występu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Rościszewie oraz ucznia Szkoły Podstawowej nr 2, przygotowanych pod fachowym okiem Renaty Domańskiej. Piosenki śpiewane przez młodych wykonawców - "Świecie nasz", "Dopóki ziemia kręci się", "Łatwopalni", nawiązywały do tematyki spotkania promocyjnego, któremu przyświecała idea przypomnienia ważnych dla sierpeckiego harcerstwa postaci, tych, którzy odeszli na wieczną wartę.
Wieczór promocyjny zaszczycili swoją obecnością liczni sierpczanie, a także goście spoza miasta - dyrektor Książnicy Płockiej i instruktorka harcerstwa, Joanna Banasiak oraz Przewodniczący Kręgu Instruktorskiego, reprezentujący płocki Hufiec ZHP - Andrzej Markowski.
Dotychczasowy, bogaty dorobek książkowy Autorki, liczący aż 6 publikacji zwartych, przybliżyła gościom prowadząca spotkanie Magdalena Staniszewska. W dalszej jego części Hanna Kowalska, zachęcana pytaniami prowadzącej, opowiadała o swojej pracy nad książką, o postaciach, których życiorysy zdecydowała się przedstawić, czasookresach, w których poszczególni działacze udzielali się na niwie pracy z młodzieżą, krzewiąc harcerskie idee.
Hanna Kowalska to jedna z najaktywniejszych sierpeckich harcerek, mogąca poszczycić się ponad pięćdziesięcioletnią aktywną służbą zuchom, harcerzom i instruktorom. Przeszła solidną drogę harcerską pełniąc szereg funkcji, łącznie z piastowaniem przez 16 lat społecznej funkcji Komendantki Hufca Sierpc. To bogate doświadczenie pozwoliło jej dokonać swego rodzaju podsumowania tych kilku dekad sierpeckiego harcerstwa, w których aktywnie uczestniczyła i wniosła swój nieoceniony wkład pracy pedagogicznej.
Choć Hanna Kowalska firmuje publikację swoim nazwiskiem, jednak przy jej powstaniu pracowało także kilka innych osób, którym Autorka wręczyła książki z osobistą dedykacją. Była też okazja, by wyrazić wdzięczność sponsorom, bez których wsparcia finansowego, publikacja nie powstałaby. Uczynił to prezes Kręgu Przyjaciół Sierpeckiego Harcerstwa, Zenon Kupniewski.
Niebywała aktywność Hanny Kowalskiej to swego rodzaju fenomen - przez 13 lat napisała 6 książek, czynnie uczestniczy w sierpeckim życiu kulturalnym, nadal służy swoim wsparciem instruktorom Hufca Sierpc, ale podąża też z duchem czasu i jak przystało na nowoczesną kobietę, doskonale posługuje się komputerem (samodzielnie sporządziła elektroniczną wersję swojej książki), buszuje po Internecie, korzystając z jego rozmaitych udogodnień i możliwości kontaktów z niemal całym światem.
Pani Hanna usłyszała od swoich gości szereg ciepłych słów. Tradycją wieczorów autorskich jest też moment podpisywania książki, co Autorka uczyniła z wielką gracją.
Promocja książki przypadła w Tłusty Czwartek, dlatego goście zaproszeni zostali na słodki poczęstunek, przygotowany przez Hufiec ZHP w Sierpcu.
Publikacja "Zasłużeni dla sierpeckiego harcerstwa: czy dziś o nich pamiętamy?" zawiera 30 biogramów harcerskich działaczy, od okresu międzywojennego, po czasy współczesne. Każda z osób reprezentuje konkretny etap czasowy, omówiony przez Autorkę. Jest to okres międzywojenny, lata 1945-1949, czasy po 1956 r., lata 90. i pierwsze dekady XXI wieku. Autorka poprzez przybliżenie życia i pracy przedstawionych osób, pragnie zwrócić uwagę młodego pokolenia na to, jak ważna jest potrzeba refleksji, pielęgnowanie wspomnień oraz ukierunkować na obowiązek zapalenia symbolicznego znicza na grobie zmarłych. Za sprawą książki o życiu i pracy wielu harcerskich działaczy dowiedzą się przyszłe pokolenia sierpczan. Teksty uzupełniają liczne fotografie oraz szkice cmentarzy z zaznaczonymi miejscami pochówku.