|
Pamiątkowa fotografia czytających i osób, które przygotowały sierpecką edycję Narodowego Czytania Trylogii |
|
|
Porywający dialog Podbipięty (Edmund Sigiel), Zagłoby (Tadeusz Ciski), Skrzetuskiego (Marek Zdrojewski) z narracją Zbigniewa Czajkowskiego |
|
|
"Dumkę na dwa serca" z filmu "Ogniem i mieczem" wzruszająco zaśpiewali Dominika Karolewska i Jakub Kowalski |
|
|
Już po raz trzeci Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił Polaków do Narodowego Czytania. Z uwagi na to, że czytanie staje się niestety zajęciem elitarnym, akcja ma na celu nie tylko zainteresowanie rodaków słowem pisanym (według statystyk nie czyta już około 60% rodaków), ale także zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmocnienie więzi i tożsamości narodowej.
W ubiegłym roku czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, dwa lata wcześniej "Pana Tadeusza", w tym roku Prezydent zaproponował "Trylogię", dzieło pierwszego polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza. Bronisław Komorowski swój wybór uzasadniał tym, iż Sienkiewicz "w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. "Trylogia" to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw".
Także w Sierpcu mieliśmy okazję po raz trzeci uczestniczyć w tej, jakże wartościowej, inicjatywie. Zaprosili na nią Burmistrz Sierpca, Miejska Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury i Sztuki. W piękne, słoneczne sobotnie popołudnie 6 września na placu przed CKiSz mieliśmy okazję podziwiać niezwykłe sierpeckie talenty aktorskie. W postaci z Trylogii wcielały się zarówno osoby publiczne, jak i wyjątkowo uzdolnieni, nieco mniej znani sierpczanie.
Sierpczanie mogli wysłuchać i zobaczyć szlachetnego Skrzetuskiego, rubasznego Zagłobę, mrocznego Bohuna, walecznego Wołodyjowskiego, eteryczną Oleńkę i wielu innych lubianych bohaterów literackich. Nie zabrakło także niespodzianek muzycznych - brawurowego wykonania "Dumki na dwa serca" przez Dominikę Karolewską i Jakuba Kowalskiego oraz quizu z nagrodami.
Za merytoryczne przygotowanie imprezy - opracowanie scenariusza, przygotowanie fragmentów do czytania, atrakcji muzycznych oraz pytań quizowych odpowiadała Miejska Biblioteka Publiczna, w osobie jej pracownicy Ewy Karolewskiej.
Imprezę poprowadziły dyrektor Biblioteki Miejskiej Maria Wiśniewska oraz dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Ewa Wysocka (przybliżały treść poszczególnych części Trylogii, zapowiadały czytających). List Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przeczytał wiceburmistrz Zbigniew Leszczyński.
A kto z sierpczan wcielił się w postaci z Trylogii? Sierpeckie czytanie dzieła Henryka Sienkiewicza, od słynnych słów "Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia" rozpoczął narrator, w którego rolę wcielił się Zbigniew Czajkowski. Dalej wysłuchać można było brawurowe dialogi Zagłoby (Tadeusz Ciski), Podbipięty (Edmund Sigiel) i Skrzetuskiego (Marek Z. Zdrojewski); Skrzetuskiego i Kurcewiczowej (Hanna Kowalska); Jurko Bohuna (Zbigniew Leszczyński) i czarownicy Horpyny (Barbara Sroka); Zagłoby, Kosmacza (Marek Chrzanowski) i Drużby (Zbigniew Czajkowski); Skrzetuskiego, Zagłoby i Wołodyjowskiego (Waldemar Frydrychowicz); Kmicica (Ryszard Szymański) i Oleńki (Dominika Karolewska); Kmicica i księdza Kordeckiego (ks. Tomasz Kadziński); Wołodyjowskiego i Baśki (Oliwia Szewczyk), Wołodyjowskiego i księdza Kamińskiego (ks. Tomasz Kadziński). W rolę drugiego narratora wcielił się Zdzisław Dumowski.
Dopełnieniem sierpeckiej edycji Narodowego Czytania był quiz wiedzy o Trylogii i jej autorze, który przeprowadziła Magdalena Staniszewska z Biblioteki Miejskiej. Do zabawy zgłosiła się szóstka młodych uczestników, którzy znakomicie poradzili sobie z czterema pytaniami. Nagrody książkowe ufundował Urząd Miejski.
Imprezę zakończyło wspólne odśpiewanie "Pieśni o małym rycerzu" - pochodzącej z serialu "Przygody Pana Michała". Widzowie wcześniej otrzymali jej tekst na kartkach. Piosenkę zaintonowali Dominika i Jakub, którzy już wcześniej wzruszyli "Dumką na dwa serca". Filmowa piosenka tak przypadła do gustu widzom, że na ich życzenie młodzi artyści wykonali ją jeszcze raz.
O Narodowym Czytaniu głośno było we wszystkich ogólnopolskich mediach. Także sierpecka edycja została szeroko rozpropagowana we wszystkich środkach masowego przekazu, jednak niestety nie wystarczyło to, aby zainteresować imprezą sierpczan. Głośne czytanie Trylogii - lektury uwielbianej przez kolejne pokolenia Polaków - kierowane było zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych widzów. Sierpczan nie przyciągnęła ani atrakcyjna formuła, ani piękna, spacerowa pogoda. Cóż, pozostaje liczyć, że z każdą kolejną edycją ta przykra tendencja niskiej frekwencji będzie ulegała poprawie.