HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 1
Szkoła Powszechna im. Adama Mickiewicza funkcjonowała od 1918 r., jako szkoła 7-klasowa.
Do 1929 r. mieściła się przy ul. Piastowskiej 25 w drewnianym budynku należącym do państwa Trębińskich. Ponadto w sali pobliskiego budynku gminy ewangielickiej funkcjonowała jedna z dwóch 4-klasowych filii, druga mieściła się w dwóch salach prywatnego budynku Jabłońskich, przy ul. Kilińskiego. W 1929 r. szkoła przyjęła nazwę Publiczna Szkoła Powszechna nr 1 im. Adama Mickiewicza oraz przeniosła się do nowego budynku przy ul. Tułodzieckich 2, przy którym wybudowano także salę gimnastyczną. W dawnym budynku rozpoczęła funkcjonowanie Szkoła Powszechna nr 2.
Kierownikiem SP nr 1 w latach 1921-1939 był Jan Wierzbowski.
Wiekszość uczniów była polskiego pochodzenia, w związku z czym zwano ją "polską szkołą" (w odróżnieniu od SP nr 2, zwanej "żydowską").
Zespół nauczycielski był dobry, przeważały w nim żony nauczycieli z SP nr 2:
- Stanisław Kopyra - polonista, uzdolniony plastycznie.
- Maksymilian i Anna Świtalscy - kapitan rezerwy, PPS-Frakcja Rewolucyjna (Piłsudczyk), działacz społeczny; żona uczyła w klasach I-IV.
- Helena Gapińska - żona Stefana z SP nr 2, działaczka Ligi Kobiet.
- Maria Kornalewska - żona Mariana z SP nr 2.
- Jadwiga Kołodziejska - społeczniczka - żona Franciszka z SP nr 2.
- Jakub Maciuk i Jerzy Gil - Ukraińcy - biolog i matematyk.
- Kazimierz Bojenko - Komendant pow. "Strzelca", prezes pow. ZNP, działacz BBWR i OZN.
- Tadeusz Górecki - nauczyciel gimnastyki, opiekun drużyny harcerskiej.
- Jan Górzyński - nauczyciel śpiewu; prowadził dobry chór szkolny uświetniający wszelkie akademie.
- ks. Golon i ks. Kolator - prefekci; ks. Kolator został zamordowany w obozie koncentracyjnym.
W okresie okupacji w latach 1939-1945 w budynku SP nr 1 uczyły się dzieci niemieckie. W V 1945 r. zamontowano w wieżyczce szkoły zegar przywieziony z Berlina. Z niemieckiego nakazu konserwowali go sierpeccy zegarmistrze - Romuald Stopiński i Jan Kowalkowski.
Po wyzwoleniu w budynku mieścił się szpital. 5 III 1945 r. komendant wojskowy miasta przekazał go miastu, po czym Szkoła Podstawowa nr 1 rozpoczęła funkcjonowanie. Kierownikiem został Bolesław Tuziński.
Po jego śmierci w XI 1957 r. kierownikiem został Kazimierz Paczkowski. Odszedł on ze szkoły w roku 1962, zaś jego miejsce zajęła Helena Żuchniewiczowa. Na czele szkoły stanął ponownie w 1970 r., jednak w myśl nowych przepisów pełnił funkcję dyrektora.
W 1971 r. dobudowano w dwóch pionach 2 izby lekcyjne, pomiesczenie na bibliotekę i szatnię, a także 2 łazienki z ubikacjami (dotychczasowe ubikacje na boisku zburzono). W 1976 r. zlikwidowano drewniane deskowe podłogi, pokrywane pyłochłonem. Zamiast nich położono płytki PCV. Ponadto przeprowadzano modernizacje w celu podłączenia budynku do instalacji CO. W związku ze znacznym zwiększeniem się liczby uczniów, dostawiono w 1985 r. przewoźny kontener z 4 salami lekcyjnymi, pokojem nauczycielskim, szatnią i łazienką dla ucznió klas I-III.
Poza tym w szkole funkcjonowała świetlica z dożywianiem, samorząd uczniowski, ZHP, Komitet Rodzicielski, opieka medyczna, w tym stomatologiczna, odbywały się także zajęcia pozalekcyjne w kółkach przedmiotowych.
W związku z reformą oświaty, od 1 IX 2000 r. w budynku dotychczasowej SP nr 1 funkcjonuje Gimnazjum.
|