KSIĘSTWO WARSZAWSKIE
Było to państwo utworzone 7 VII 1807 r. przez Napoleona I z ziem drugiego i trzeciego zaboru pruskiego (bez Gdańska, z którego utworzono Wolne Miasto) na mocy traktatu z Tylży. Jego władcą został król saski - Fryderyk I August.
Administracyjnie dzieliło się na 10 departamentów (poznański, kaliski, bydgoski, warszawski, płocki, łomżyński, radomski, krakowski, lubelski i siedlecki).
Sierpc wszedł w skład departamentu płockiego.
12 IX 1807 r., na wniosek Dyrektora Policji na sesji Komisji Rządowej, w Sierpcu utworzono magistrat, jako jeden z 18 w tym departamencie. W skład magistratu miasta weszło 5 osób: Józef Wróblewski - burmistrz , Czernowski - pisarz, Chrystowicz - kasjer oraz radni : Juralski i Bistmer. W lipcu 1808 r. burmistrz Sierpca, Józef Wróblewski został mianowany do władz departamentu płockiego, co może świadczyć o dużej roli miasta w ramach istniejącej administracji Księstwa Warszawskiego.
Księstwo Warszawskie przestało istnieć w 1815 na podstawie decyzji kongresu wiedeńskiego. Z części Księstwa Warszawskiego utworzono Królestwo Polskie.
KRÓLESTWO KONGRESOWE
Zwane było także Królestwem Polskim, Kongresówką (1815-1918).
Utworzono je w 20 VI 1815 r. po kongresie wiedeńskim jako państwo autonomiczne z ziem byłego Księstwa Warszawskiego (bez Poznańskiego, Bydgoskiego, Podgórza i okręgu krakowskiego). Połączone było unią personalną z Rosją - pierwszym królem Królestwa Polskiego był car Aleksander I.
Sierpc pozostał w powiecie mławskim, w województwie płockim. Władza wykonawcza w mieście należała do burmistrza. Od roku 1815 był nim Józef Hahn.
Jego następcą przez szereg kolejnych lat był Walenty Kelch. W 1837 r. Rosjanie zmienili nazwy województw na gubernie, zaś powiatów na obwody.
Autonomia Królestwa Polskiego została zlikwidowana w 1867 r., zaś samo Królestwo zwano odtąd Krajem Nadwiślańskim ("Priwislianskij Kraj") .
We wrześniu 1915 r. wojska niemieckie i austro-węgierskie wyparły z terenów Królestwa Polskiego siły rosyjskie. Utworzono na tych ziemiach Generalne Gubernatorstwo Warszawskie i Lubelskie. 5 XI 1916 r. władze Austro-Węgier i Niemiec zapowiedziały utworzenie z ziem okupowanych samodzielnego państwa polskiego, organizowano Polskie Siły Zbrojne, w XII 1916 r. powołano Tymczasową Radę Stanu, we wrześniu 1917 r. Radę Regencyjną. W listopadzie 1918 r. ziemie Królestwa Polskiego weszły w skład Rzeczpospolitej Polskiej.
|