"ECHO POWIATU SIERPECKIEGO"
Pismo wychodziło jako miesięcznik od XII 1932 r. do I 1934 r. Od połowy 1933 r. - jako dwutygodnik (specjalną jednodniówkę wydano z okazji imienin marszałka Piłsudskiego w 1933r.).
Wydawcą czasopisma był Związek Nauczycielstwa Polskiego oddział powiatowy w Sierpcu, zas redaktorem odpowiedzialnym - Franciszek Midura.
Początkowo druk odbywał się w drukarni Maliszewskiego, zaś od numeru 5 - w spółdzielni wydawców "Wiedza".
Kolportażem pisma zajmowały się głównie osoby prywatne za wyjątkiem zarządu spółdzielni Wiedza ZNP w Sierpcu, zaś punkty sprzedaży znajdowały się także w: Lisewie, Białyszewie, Koseminie, Gójsku, Bieżuniu, Raciążu, Rościszewie, Żurominie.
Jako cele postawiono sobie: - Utrzymywanie i wzmacnianie w społeczeństwie sił przy budowie wspólnej przyszłości
- Wzmocnienie woli przetrzymania kryzysu
- Podawanie informacji z zakresu ustawodawstwa rolnego
- Pomoc organizacjom społecznym w pracy obywatelskiej
- Ponadto oczekiwano na listy od czytelników, których treść miała być zamieszczana na łamach pisma
Początkowo pismo akcentowało stanowisko propaństwowe nie eksponując znaczenia jednej partii czy obozu politycznego. Z czasem akcentowano coraz bardziej związek z obozem sanacyjnym. Zamieszczano informacje dotyczące Związku Strzeleckiego, BBWR, informowano o działaniach Legionu Młodych w Sierpcu, akcentowano poparcie dla prezydenta Ignacego Mościckiego przypominano postać Józefa Piłsudskiego.
"GAZETA URZĘDOWA NA POWIAT SIERPECKI".
Pismo wychodziło w okresie I 1919 r. - II 1920r.
Redakcja i administracja czasopisma mieściła się przy Urzędzie Powiatowym w Sierpcu, ponadto od 1920 r. kierownictwo nad pismem przejął Mieczysław Jarnicki.
Druk odbywał się w Sierpcu w zakładzie Salomona Glazera.
Odbiorcami byli przede wszystkim przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, zaś obowiązkowymi abonentami byli wójtowie i sołtysi.
Pismo miało charakter informacyjno-urzędowy. Publikowano w nim okólniki i rozporządzenia ministrów różnych resortów, podawano urzędowe ceny walut oraz rozporządzenia komisarza ludowego na powiat sierpecki.
Systematycznie publikowano sprawozdania powiatowego lekarza weterynarii. Po ukonstytuowania się sejmiku powiatowego podawano protokoły z jego obrad.
Czasami na łamach podawano wymiar kar za przestępstwa popełnione na terenie powiatu, równie rzadko pojawiały się komunikaty o zagubionych dokumentach czy informacje o mających się odbyć przetargach.
"GŁOS SIERPECKI"
Był to tygodnik, wychodził w okresie lipiec-październik 1928 r.
Redakcja i administracja mieściła się w "Drukarni Polskiej" przy ul. Piastowskiej 11, gdzie gazeta była także drukowana.
Gazeta poruszała sprawy zarówno społeczne, jak i kulturalne. Opisywała wszelkiego rodzaju imprezy państwowe, rocznicowe i sportowe. Na łamach pisma znajdowały się zarówno porady dla kobiet, jak i sport, czy kronika. Starano się przybliżyć codzienne życie mieszkańców Sierpca, ich troski i radości.
"ZIEMIA MAZOWIECKA"
Był to tygodnik, najdłużej zresztą wydawany w Sierpcu w okresie międzywojennym. Ukazywał się w latach 1935-1939.
Zasięgiem obejmował powiaty: - sierpecki
- lipnowski
- mławski
- płocki
- płoński
- rypiński
Redakcja i administracja pisma mieściła się w Sierpcu przy ul. Piastowskiej 34.
Wydawcą i redaktorem odpowiedzialnym był Ludwik Bomert.
Pismo drukowane było w sierpeckiej drukarni "Wiedza", mieszczącej się przy ul. Piastowskiej 3. W założeniu miało poruszać wszystkie aspekty życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. W skromnym zakresie zdecydowano się sięgać do szkolnictwa i organizacji społeczno-kulturalnych. Nie opisywano dziedziny handlu i rzemiosła, samorządu gminnego oraz oświaty pozaszkolnej.
Czytelnicy mogli wyrażać swoje opinie na łamach pisma, jednakże w rzeczywistości treść listów nie była w ogóle drukowana, zamieszczano tylko odpowiedzi redakcji. Poza tym od samego początku zastrzeżono, iż na łamach gazety nie będzie miejsca na rozgrywki osobiste i demagogie.
ŻAK
Był to miesięcznik wychodzący 28 dnia każdego miesiąca, ukazywał się zaś w latach 1928-1929.
Redakcja i administracja pisma mieściła się w Szkole Powszechnej im. Adama Mickiewicza w Sierpcu, przy ul. Piastowskiej 19.
Redagowane i wydawane było przez Wydawnictwo Uczniowskiego Kółka Literackiego mieszczącego się w tej szkole.
Redaktorem odpowiedzialnym był Stanisław Kopyra, kierownikiem administracyjnym Jan Wierzbowski. Żak drukowany był w "Drukarni" I. Maliszewskiego w Sierpcu.
Jako podstawowy cel założono pogłębienie znajomości języka polskiego i wyrobienie umiejętności w posługiwaniu się nim w piśmie. W każdym numerze zamieszczano opowiadania, konkursy, kronikę samorządową, sprawozdania i opowiadania z wycieczek organizowanych przez szkołę lub drużynę harcerską.
"ŻYCIE SIERPECKIE"
Był to miesięcznik, ukazywał się jedynie przez wszystkie miesiące 1929 r. ( od lipca jako dwumiesiecznik).
Redakcja i administracja pisma mieściła się w księgarni A. Włoczkowskiego.
Wydawcą i redaktorem naczelnym był Władysław Olszewski. Gazeta drukowana była w "Drukarni Polskiej", mieszczącej się przy ul. Piastowskiej 11.
Od początku istnienia pisma zakładano, iż będzie przeznaczone dla wszystkich grup społecznych. Aspirowało ono do wniesienia wkładu w życie społeczne i gospodarcze powiatu. Za główne zadanie wydawca wyznaczył przyczynienie się do poznania przez czytelników własnego powiatu(ludności, gospodarki, ekonomii, potrzeb społeczeństwa) oraz zainteresowania ludności jego sprawami, by "mogli brać czynny udział w ogólnych poczynaniach".
Poza tym zakładano, iż gazeta ta będzie służyła czytelnikom informacjami na temat gospodarzenia przez gromady wiejskie, gminy i miasta, a także jak rozwijają się straże ogniowe, Kółka Rolnicze, Stowarzyszenia Rzemieślnicze i.t.p.
Chciano także udzielać porad i służyć pomocą czytelnikom. W związku z tym można było zabierać głos na łamach pisma, jednakże beż szkalowania i obrażania kogokolwiek, a także bez naruszania czyjegoś dobrego imienia.
|